När Mikael Adamsson tryckte in 3–2 mot Piteå i onsdags kväll så blev det den första gången Visby Roma vann över dem i år. Det var tredje gången de möttes, i de två matcherna i Allettan vann norrbottningarna med samma siffror.
– I de här matcherna så har det varit riktigt jämnt. Inställning och attityd har avgjort, det kommer att betyda mycket också i kväll, säger tränaren Mike Beharrell.
Under onsdagens match gjorde Visby Roma två av sina tre mål i numerärt överläge.
– Vårt powerplay var mycket bättre än tidigare, vi kom till skott oftare, säger Mike Beharrell.
Samtidigt försvarade sig laget bättre med spelare utvisade.
Slarvigt Piteå-spel eller bra försvar?
– Vi dödade utvisningarna rätt bra, säger tränaren.
Att ta med sig det spelet in i kvällens match ser han som en viktig förutsättning för att kunna vinna.
Vinsten gjorde det också lite lättare att gå upp 4.30 och resa mot Gotland i går.
– Det var en lättnad, men en fokuserad känsla, säger Johnnie Björklund, assisterande tränare.
Visby Roma har inte vunnit någon match i playoff 3 tidigare.
– På så sätt kan man säga att det var en historisk vinst, men än har vi faktiskt inte åstadkommit något, säger Johnnie Björklund.
Samtliga av Visby Romas spelare är tillgängliga för spel i kväll, ingen är borta på grund av skador eller sjukdom.
– Alla vill spela så länge det bara går den här säsongen, säger Johnnie Björklund, syftande på vidare spel efter helgens playoff 3.