Det är Stiftelsen Goodsport Foundation som står bakom den så kallade Skolträffen, ett integrationsprojekt som syftar till att föra ihop skolklasser från olika områden med olika kulturer och bakgrund. På Gotland är fotbollstränaren Janne Sandberg en av de drivande i stiftelsen, och på tisdagen var han en av värdarna på Gutavallen, där avslutningsträffen hölls.
Under läsåret har man haft tre tillfällen där gotländska skolklasser ur årskurs 5, 6 och 8 har förts ihop för att få träffas och idrotta tillsammans.
– Det här är uppskattat. Vi får ett väldigt högt betyg från eleverna i de enkätundersökningar som gjorts efter Skolträffen, säger Janne Sandberg om projektet.
Totalt var 135 elever på plats på Gutavallen under tisdagen, där de fick prova på bland annat breakdance och fäktningssporten kendo, men också gutniska lekar. Gymägaren Chris Eneqvist var på plats och guidade eleverna i träningsformen calisthenics.
Ett av syftena med Skolträffen är att man inte ska samla alltför stora grupper av elever på samma gång, då man värnar om intimiteten mellan eleverna.
– Vi väntar in nya medel från länsstyrelsen nu, och om vi får det kommer vi kunna säkra upp att fortsätta med Skolträffen under kommande år, säger Janne Sandberg som hoppas på en fortsättning.
Under tisdagens avslutning delade Goodsport ut pris för bästa elevarbete, en tävling där 90 skolklasser i Sverige deltagit. På Gotland kammades priset hem av både Dalhem skola och Solklintsskolan, som vardera får 5 000 kronor i prispengar.