Han gjorde en magnetröntgen av handen i måndags – och tränade med laget på tisdagseftermiddagen.
Men Emil Öhrvall är fortfarande osäker på spel när åttondelsfinalen (bäst av fem matcher) mot Borås brakar igång. Visby Roma inleder på hemmais både torsdag och fredag.
– Jag kämpar på och trappar upp träningen allt mer för varje dag, säger han.
Forwarden tog plats – med ett skydd för handen – bredvid centern Wille Bärehag och Lucas Jidenius i fem-mot-fem-spelet.
Hur känns det på isen?
– Vet inte riktigt, jag känner ju av den (handen). Men jag gör mitt bästa för att komma så bra förberedd som möjligt.
Kan du spela på torsdag?
– Jag vet faktiskt inte och får se hur det känns. Så är det i nuläget. Det var länge sen jag spelade hockey. Tror det var 8 januari, så snart två månader sen.
Vem är det som avgör om du kan köra?
– Vi får ha en dialog, jag, Säcken (Hans Särkijärvi, tränare) och läkarteamet.
26-åringen lämnade Västervik och anslöt till Gotland mitt under säsongen. Det har blivit fyra framträdanden i allettan och totalt elva matcher (12 poäng) i sin nygamla klubb.
– Jag är skitsugen på att spela. Det är i allettan och slutspelet det blir roligt på riktigt och hade hoppats vara tillbaka tidigare. Allt har sin gång och det är frustrerande att sitta bredvid.
Hur ser du på Borås?
– Det kan bli en bra matchserie med två starka lag. Vi har satt oss i ett bra läge och det hoppas jag att vi kan utnyttja.
Niko Lahtinen – en annan skarpskytt – tränar fortsatt inte med laget. I övrigt ser Visby Roma ut att vara ordinarie inför slutspelet.