Sommarhockeyn växer trots oron: ”Vi var oroliga”

Vecka 29 är inte bara förknippad med båtar och fest, på norra Gotland står sig IK Graips sommarhockeyskola stark. Inför veckan fanns det flera orosmoln, men när den väl startat är arrangören nöjd och stolt över tillväxten. ”Det viktigaste kvittot är att det sprider sig och att folk kommer tillbaka”, säger rektorn Eskil Norström.

Under vecka 29 genomförs sommarhockeyskolan i ishallen i Slite, under årets upplaga är 127 deltagare på plats.

Under vecka 29 genomförs sommarhockeyskolan i ishallen i Slite, under årets upplaga är 127 deltagare på plats.

Foto: Emrik Johansson

Ishockey2023-07-21 19:01

IK Graip har under flera år bedrivit en sommarhockeyskola i ishallen i Slite, och i år är inget undantag. Rektorn Eskil Norström är nöjd med upplägget som lägret hittat under åren.

– Vi har hittat ett koncept med träning, teori och väldigt duktiga tränare från både Gotland men likt väl svensk elithockey där vi bara behöver göra få förändringar varje år så vi är supernöjda, säger han.

undefined
Eskil Norström är rektor för hockeyskolan, och här visar han upp årets pris för veckans kompis. En tröja 50/50-tröja från Sverige och Calgary Flames med Håkan Loobs signatur.

Bland de justeringar som skolan gjort för året är att de fokuserat på olika aspekter av teorin, bland annat blir det första gången de fokuserar på hjärt- och lungräddning under veckan.

– En nyhet för i år är att vi lägger till ett HLR-pass med docka, det är roligt att kunna erbjuda pass framför allt i teorin som inte enbart fokuserar på hockeyn utan i andra aspekter, säger Eskil Norström.

Inför årets upplaga fanns det däremot en stor oro för hockeylägret. Den oroliga ekonomin med stora prishöjningar, samt konkurrens från Visby Romas hockeyläger. Trots det har hockeyskolan vuxit i antal deltagare.

– Vi var oroliga för antalet anmälningar med tanke på priset på färjan och ekonomin i stort, samtidigt som Visby Roma körde sitt läger denna vecka och nästa. Men vi blev 127 stycken och brukar väl ligga runt 100 så det är ett bra år, säger Eskil Norström.

undefined
Från tidig morgon till sen kväll är det fullt ös i ishallen i Slite.

Den före detta Elitseriebacken Jesper Björck har tidigare år ansvarat för fysdelen under lägret men delar i år ansvaret över juniorgruppen och han menar att kombinationen mellan hockey och semester är ett bra upplägg för hockeyskolan.

– Detta blir åttonde eller nionde året för min del, och den stora styrkan är läget på Gotland. Vi kan locka hela familjer för en bra mix mellan hockey för ungdomarna och semester för familjen, säger Jesper Björck.

undefined
Den före detta Elitseriebacken Jesper Björck har tidigare i år ansvarat för fysen men ansvarar under året för juniorgruppen.

Hittills under veckan är både Eskil och Jesper nöjda med genomförandet, och även ungdomarna och familjerna har visat sin uppskattning vilket sprider en positiv känsla för kommande år.

– Det viktigaste kvittot är att det sprider sig och att folk kommer tillbaka, både bland gotlänningarna och att en sådan som Sam Hallam sagt att hans barn kanske kommer nästa år, det är roligt, säger Eskil Norström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!