Lundström redo för allettan: ”Svajat lite väl mycket”

Efter en korttidsutlåning till Östersund är Linus Lundström återigen en Visby Roma-spelare. ”Nu gäller det att vi kan prestera bra i allettan”, säger han.

Linus Lundström är tillbaka i Visby Roma efter en kortare sejour i Östersund. Nu väntar premiär i allettan.

Linus Lundström är tillbaka i Visby Roma efter en kortare sejour i Östersund. Nu väntar premiär i allettan.

Foto: Michael Häglund

Ishockey2022-12-28 11:30

Den här intervjun skulle egentligen ha gjorts för tre veckor sedan då plats och tid var bokat och kaffebrödet i princip var upptinat. Vi skulle göra en halvtidssummering av säsongen och eftersom Linus Lundström är en av Visby Romas mest meriterade spelare blev han utvald att svara på frågorna. Men som talesättet lyder går det fort i hockey och det gjorde det verkligen i Linus hockeyliv för några veckor sedan. Halvelva kvällen före intervjun kom ett sms som förkunnade att vi var tvungna att ställa in intervjun då han blivit utlånad och skulle flyga till Östersund tidigt nästa morgon. Nu är han tillbaka och säger så här om hur det var att återvända till laget han spelade i under förra säsongen.

– När jag hörde att Östersund var intresserade ville jag gärna bli utlånad. Vi hade ju en riktigt fin resa där förra året när vi gick upp i hockeyallsvenskan så klart det var roligt att komma tillbaka. Nästan hälften är kvar i laget och det är samma tränare så det kändes lite som att komma hem. 

Vad krävs för att Visby Roma ska kunna göra samma bedrift denna säsong?

– Det är ju lite av ett nålsöga att ta sig upp. Först och främst måste alla spelare slå personbästa samtidigt så att vi spelar vår bästa hockey när det drar ihop sig. Sedan måste man ha marginalerna på sin sida. 

Visby Roma hamnade på andra plats under höstens seriespel i hockeyettan. Trots att laget var klart för allettan långt före seriens slut finns det en hel del förbättringspotential, menar han.

– Vi kommer tvåa men vår prestation har svajat lite väl mycket för min smak. Det kan se bra ut i 30 minuter för att vi helt plötsligt faller igenom och spelar dåligt i en period och målvakten har tvingats rädda oss. Det håller absolut inte längden att vi är ojämna så det måste vi slipa på om vi ska få bra resultat med oss.

Vad beror det på att spelet har varit ojämnt i matcherna?

– Jag vet inte om det är för att vi har ett yngre lag eller om det är för att motståndarna läser oss. Det är förmodligen olika förklaringar från match till match.

På onsdagskvällen drar allettan södra igång och Visby Roma tar emot HC Dalen från Jönköping. Därefter väntar ett intensivt matchande under januari och februari innan det förhoppningsvis senare i vår väntar playoff-spel för gotlandslaget.

– Det ska verkligen bli kul att det drar igång nu och det kommer bli lite enklare att tända till inför matcherna. Förhoppningsvis kan det även komma lite mer publik till ishallen.

Finns det några likheter med förra årets succélag, Östersund, och årets Visby Roma?

– Det är väldigt svårt att jämföra eftersom lagen spelar annorlunda. Östersund, likt många lag i norrserien, jagar puck och forecheckar gärna medan vi ställer upp och försöker vara strukturerade hemåt istället. En tydlig likhet är att det även här finns gott om talang i laget.

Tycker du att kvalserien är en rimlig målsättning?

– Jag vill inte prata kvalserie här och nu utan det som gäller är att ta ett steg i taget. Först måste vi se till att få en så bra placering som möjligt i allettan och därefter kan vi förhoppningsvis gå in i playoff-spelet med hemmaplansfördel i en eventuell avgörande match. 

Nytt för denna säsong är att playoff-matcherna avgörs i bäst av fem matcher istället för som tidigare i bäst av tre. Detta är något han ser positivt på.

– Det finns ju inga dåliga lag kvar men visst är det mest sportsligt rättvist när det avgörs i bäst av fem matcher. Det bättre laget går oftare vidare och ett tveksamt domslut i någon match påverkar mindre i slutändan ju fler matcher som spelas. Men som vanligt är målvakten den viktigaste spelaren när det drar ihop sig, menar han.

Linus är född i Skellefteå och efter juniortiden blev det spel i Nynäshamn innan hockeyn tog honom ut i Europa för spel i Tyskland, Italien och Österrike. Förra säsongen var klubbadressen Östersund och i somras skrev han på för Visby Roma. Under den senaste sejouren i Östersund blev det sex matcher och han menar att skillnaden inte var så stor mellan spelet i hockeyettan och i allsvenskan.

– Visst är det lite skillnad på tempot och man blir straffad hårdare om man tappar pucken på fel ställe ju högre upp i seriesystemet man kommer, men i mitt fall satt Östersunds spelsystem i ryggmärgen så omställningen blev inte så stor. Förmodligen hade det varit annorlunda om jag blivit influgen till ett helt nytt lag samma dag som match, säger han

Matchen liverapporteras på helagotland.se med start från och med 18:50.

Linus Lundström

Ålder: 31

Klubbar: Skellefteå, Boden, Nynäshamn, Hudiksvall, Bregenzerwald, Neumarkt/Egna, Gherdëina, Fassa, Lindau, Feldkirch, Östersund och Visby Roma

Aktuell: Har precis återvänt från ett korttidskontrakt med Östersund och ser nu framemot Visby Romas spel i allettan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!