Klingberg vill vinna VM-guld för Garpenlöv

Carl Klingberg stöttar kritiserade Johan Garpenlöv. Nu vill han vinna VM-guld för Tre Kronors förbundskapten.
–Vi ska kriga oss sönder och samman för honom, sĂ€ger han efter 1–0 mot Lettland.

Carl Klingberg i en av mĂ„nga dueller under segermatchen mot Lettland. Nu vill han vinna VM-guld – för Johan Garpenlövs skull.

Carl Klingberg i en av mĂ„nga dueller under segermatchen mot Lettland. Nu vill han vinna VM-guld – för Johan Garpenlövs skull.

Foto: Jussi Nukari/AP/TT

Ishockey2022-05-24 15:24

Carl Klingberg har varit med under hela resan som Johan Garpenlöv har gjort som Tre Kronors förbundskapten.

Och forwarden Àr sÀker pÄ sin sak: Kritiken mot Garpenlöv Àr obefogad.

"Sjukt bra coach"

– Han har fĂ„tt utstĂ„ en hel del kritik, och jag tycker det Ă€r obefogat. Han Ă€r en sjukt bra coach, en sjukt bra mĂ€nniska och jag skulle unna honom det sĂ„ jĂ€vla mycket, sĂ€ger han.

– Vi ska kriga oss sönder och samman för honom, för varandra, för att ta hem det hĂ€r. Det Ă€r det enda mĂ„let. Det Ă€r tre matcher kvar av sĂ€song, det vet alla, det Ă€r bara att köra.

Johan Garpenlöv lĂ€mnade rollen som assisterande nĂ€r han ersatte Rikard Grönborg inför sĂ€songen 2019–2020.

Sedan dess har har den numera 54-Äringen haft en tuff resa.

Första VM-turneringen, i Schweiz 2020, stÀlldes in pÄ grund av pandemin. NÀr han vÀl fick göra VM-debut som huvudansvarig i Riga 2021 blev det fiasko med ett missat slutspel och niondeplatsen Àr Sveriges sÀmsta VM-resultat sedan 1937.

I Peking-OS missade de medalj efter att ha avslutat turneringen med tvÄ förluster.

– Det har varit mer eller mindre hela tiden, sĂ€ger Klingberg om kritiken som Garpenlöv – som nu gör sin sista resa med Tre Kronor – har fĂ„tt utstĂ„.

"Bra personkÀnnare"

Vilka Àr hans styrkor som förbundskapten?

– Han Ă€r en bra personkĂ€nnare. Han kommer in, snackar och fĂ„r spelarna att mĂ„ bra i ett lag. NĂ€r man vet att coachen har en om ryggen sĂ„ spelar man bĂ€ttre, det tycker jag i alla fall.

– Jag tror att alla uppskattar honom.

NÀr Garpenlöv fÄr höra om Klingbergs ord sÀger han:

– DĂ„ blir jag jĂ€tteglad. Jag vill ju vinna med dem, alla Ă€r hĂ€r för att gĂ„ sĂ„ lĂ„ngt som möjligt och göra nĂ„got bra av det hĂ€r. SĂ„ Ă€r det varje gĂ„ng. Vi har alltid sĂ„ pass bra lag varje gĂ„ng att vi kan vinna.

Hur viktigt Àr det efter allt som varit att fÄ avsluta med medalj?

– Det Ă€r klart att jag vill Ă„ka hem med nĂ„got runt halsen, helst en guldmedalj. Men det vill alla lag. Jag har ju fĂ„tt vara med om det som ledare och spelare och vet vad det betyder för mig, ledarna runt omkring och spelarna och svenska folket, sĂ€ger Garpenlöv.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om