Den tropiska stormen Elsa drar in över Florida i samband med nattens NHL-final mellan Tampa Bay och Montreal. En passande inramning dÄ Lightning har chansen att vinna sin andra Stanley Cup i rad.
Den hÀr gÄngen har man chansen att göra det pÄ hemmaplan, inför vÀnner och familj. Förra Ärets slutspel spelades i en bubbla pÄ grund av coronapandemin och i den förra matchen hade Montreal hemmaplan.
Att Tampa förlorade förra matchen gav möjligen Montreal en strimma hopp, men faktum Àr att Tampa Bay inte förlorat tvÄ raka slutspelsmatcher en enda gÄng de senaste tvÄ sÀsongerna.
Och om Tampa i natt, till kulissen av blixtar och dunder, fÄr lyfta Stanley Cup-bucklan blir lagets succésvensk, Victor Hedman, den blott tionde svensken att vinna tvÄ Är i rad.
ââStanley Cup Ă€r den bĂ€sta motivationen man kan fĂ„. Det vi gjorde i "bubblan" i fjol var vĂ€ldigt speciellt, och sjĂ€lvklart vill vi försöka göra det igen, sade Hedman inför den förra matchen.
Hedman har varit avgörande för Tampa Bay bĂ„de i Ă„r och under fjolĂ„rets mĂ€starsĂ€song. Han har gjort 2 mĂ„l och 16 assist pĂ„ 21 slutspelsmatcher. Efter mĂ„let i 6â3-segern i förra veckan blev han förste NHL-spelaren att göra mĂ„l under Ă„rets alla mĂ„nader.
Om det blir ett till och om han kommer att fÄ lyfta den ÄtrÄvÀrda bucklan igen ÄterstÄr att se, men en sak Àr dock sÀker; det Àr inte bara naturen som kommer stÄ för blixtar och dunder i natt.