Spaningar och kaptenens sågning: "Vi spelar så jävla dåligt"

Endre klev in i slutspelet och föll med knappa siffror. Då sågade Endrekaptenen Chiara Gredig laget. Här är Michael Häglunds spaningar från första kvartsfinalen.

Täby vann öppningsmatchen i kvartsfinalen.

Täby vann öppningsmatchen i kvartsfinalen.

Foto: Michael Häglund

Innebandy2025-03-28 21:54
  • Kaptenens sågning av egna laget

Endre förlorade en första och jämn match mot Täby i Hägerneholmshallen. Mycket på grund av slarv och individuella misstag – som vid Täbys matchavgörande 4–3-mål. En som tog förlusten hårt och var förbannad efteråt var lagkaptenen Chiara Gredig. Så här sa hon i direktsändning efter slutsignalen.

– Jag skulle säga att vi har inte spelat tillräckligt bra. Vi har slarvat alldeles för mycket. Dom gör mål på våra misstag. 

– Det känns ju ändå efter två perioder att det står 3–3 och vi spelar så jävla dåligt, så det är ju bra att vi har en växel till. Vi har flera växlar till. Vi kan mycket, mycket bättre än det här idag. 

Den schweiziska landslagsbacken menar att det finns många sakar som kan och måste bli bättre.

– Det är absolut saker vi kan rätta till. Vi ger inte varandra tillräckligt bra förutsättningar. Vi kan rätta till det. Vi står lite i skuggorna och jag tror vi kan hjälpa varandra mycket bättre.

  • Vilken debut – matchvinnare direkt

Hanna Nordstrand hade inte spelat en slutspelsmatch innan fredagen. Forwarden var skadad för ett år sen när Täby knockade Endre med 3–0 i matcher. Nu såg hon ut att spela helt utan nerver i sin debut och smällde in tre mål och en assist och var inblandad i fyra av lagets fem första mål. Succé!

  • Tunn trupp – kan bli kostsamt

Endres trupp består av 21 spelare och då är tredjemålvakten Chanel Melin Franklin och långtidsskadade Stina Ander inräknade. Det är en extremt liten trupp och i allra minsta laget. Med skador och sjukdomar som härjar inför slutspelet kom Endre till spel med endast 14 utespelare på fredagskvällen och fick slita hårt på sitt material. Anna Jakobsson, Isabella Ström, Emy Westergren saknades och Moa Dynefalk (dragits med en fotskada) inledde på bänken. Det såg ut att ta på krafterna och kändes inte som att Endre hade någon riktig power att slå tillbaka med efter Täbys 4–3- och 5–3 i sista perioden.

undefined
På söndag väntar ny match - nu i Ica Maxi arena.
  • Måstematch – redan!

Ja, det är galet men också så det funkar i ett slutspel. Förlust och 0–1 i matcher innebär att Endre i stort sett måste vinna nästa match och den avgörs redan på söndag i Ica Maxi arena. Ny torsk, 0–2 i matcher och dessutom bortamatch i norra Stockholm på tisdag går förstås att vända, men kommer också att kräva något utöver det vanliga. 

  • Rustar för framtiden

Samtidigt som slutspelet drog igång bygger Endre för nästa säsong. Tilde Hållstam förlängde sitt avtal tidigare i veckan och nu har även Ellen Berglund skrivit på för nästa säsong. Två unga och bolltrygga backar som bara blir bättre och bättre och viktiga för Endre framöver. 

Matchfakta

Kvartsfinal 1:5

Täby-Endre 6–4

(2–1, 1–2, 3–1)

Period 1: 0–1 (04.18) Anja Wyss (Nela Jirakova). 1–1 (08.37) Hanna Nordstrand (Carolina Myrvoll). 2–1 (18.13) Hanna Nordstrand (Isabel Balzano).

Period 2: 2–2 (07.08) Anja Wyss (Ellen Bäckstedt). 3–2 (07.53) Isabel Balzano (Hanna Nordstrand). 3–3 (15.55) Ella Johannesson (Terese Ahlqvist).

Period 3: 4–3 (05.51) Julia Croneld. 5–3 (10.28) Hanna Nordstrand (Carolina Myrvoll). 5–4 (17.40) Elin Roos (Anja Wyss). 6–4 (18.34) Vilma De Gysser.                                                                                                                                                                                

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!