PROGNOSEN: Vore en övergÄng som smÀller riktigt högt

Drygt tre mĂ„nader Ă„terstĂ„r till SSL-premiĂ€ren i höst. Hur ser lĂ€get ut för Endre? Helagotlands sportredaktion har tagit tempen laget – bit för bit – och ser bĂ„de starka sidor och frĂ„getecken.

Endre firar ett mÄl mot Rönnby i kvartsfinalspelet förra sÀsongen.

Endre firar ett mÄl mot Rönnby i kvartsfinalspelet förra sÀsongen.

Foto: Emil Lundberg

Innebandy2023-06-15 19:03

MĂ„lvakter 
HÀr stÄr Endre sig mycket starkt och frÄgan Àr om nÄgot annat lag kan matcha den hÀr uppsÀttningen. I slutskedet av förra sÀsongen lyckades sportkommittén fÄ landslagsmÄlvakten Frida Görtz att stanna, och vid sidan om henne har man Ellen Westberg som varit uttagen i landslaget Guldsteget (förbundets talangprogram). Som ytterligare backup finns egna produkten Lova Edwall, men hon Àr med mest för att se och lÀra.

LandslagsmÄlvakten Frida Görtz skrev pÄ nytt kontrakt.
LandslagsmÄlvakten Frida Görtz skrev pÄ nytt kontrakt.

Backar 
Förra sĂ€songens första backpar med Stina Ander och Ellen Berglund hĂ„ller bra klass, liksom schweiziskan Chiara Gredig gjorde en stark kvartsfinalserie mot Rönnby. Nela Jirakova kom med landslagsmeriter frĂ„n Tjeckien, men var inte den stjĂ€rnback klubben hoppades pĂ„, men hĂ€r finns sparkapital. Unga talangen Emma Ekenlinde har nyss vĂ€rvats in för att förstĂ€rka backsidan, men hĂ€r skulle Endre mĂ„ bra av att addera ytterligare spets. Vad vi förstĂ„r jobbar klubben pĂ„ ytterligare spelare hĂ€r.   

FörsÀsong med Endre IF.
FörsÀsong med Endre IF.

Centrar/forwards 
Endre lutar sig tungt mot landslagsduon Elin Roos och Ellen BĂ€ckstedt. De producerade i sĂ€rklass mest och bĂ€st under förra sĂ€songen, trots en formkurva som pendlade upp och ned. Det finns talang och bra spelare i övrigt ocksĂ„. Exempelvis i unga spelare som Malin Lindgren, Tove Sandelin (bĂ„da pĂ„ vĂ€g tillbaka frĂ„n lĂ„ngtidsskador), Agnes Plogner och Tilde HĂ„llstam, och det blir intressant att se om de kan ta ytterligare kliv.  

Men Roos och BĂ€ckstedt skulle behöva mer understöd i form av fler spetsspelare. Föreningens mĂ„lsĂ€ttning Ă€r att ta sig till SM-final, och det blir vĂ€l tufft med den hĂ€r truppen.  

Det Àr Elin Roos och Ellen BÀckstedt (tvÄa och trea frÄn vÀnster) som ligger bakom mest offensivt.
Det Àr Elin Roos och Ellen BÀckstedt (tvÄa och trea frÄn vÀnster) som ligger bakom mest offensivt.

TrÀnare
Bruno Lundberg fick sparken. Officiellt var förklaringen att det behövs en ny röst “för att ta nĂ€sta steg i utvecklingen och nĂ„ föreningens mĂ„l om att fĂ„ spela om SM-guldet”, men kĂ€nslan Ă€r mer att han tappade förtroende frĂ„n delar av omklĂ€dningsrummet. Vi vet att Endre, som tills vidare leds av Joakim Sjöstrand och Jenny Sandelin, nyligen haft besök av en tĂ€nkbar ersĂ€ttare (vem har vi inte lyckats lista ut). Klockan börjar klĂ€mta. Annelie Blixt finns kvar i en ledarroll, men klubben och fystrĂ€naren Tobias Söderberg har gĂ„tt skilda vĂ€gar. IstĂ€llet har Felicia Wallin erbjudits rollen som fystrĂ€nare.

TrÀnaren Bruno Lundberg fick sparken efter sÀsongen.
TrÀnaren Bruno Lundberg fick sparken efter sÀsongen.

Silly season-lĂ€get 

Nu Ă€r inte silly season fĂ€rdigt, och saker kan fortfarande hĂ€nda, men nog mĂ„ste vi sĂ€tta ett frĂ„getecken hĂ€r. Klubben har tidigare sagt att de vill addera spelare som spetsar truppen, men vi har under vĂ„ren och försommaren fĂ„tt se mĂ„nga starka SSL-spelare utan kontrakt vĂ€lja andra klubbar. En frĂ„ga som rimligen bör stĂ€llas Ă€r om Endre förlorat i attraktionskraft – och i sĂ„ fall varför? Och hur mycket pĂ„verkar det faktum att det saknas en given huvudtrĂ€nare? 

Endre har "hört sig för" med en rad av spelare som Amanda Ahola, Hanna Nordstrand och Klara Molin, men utan att det varit nÀra en övergÄng.

Vi vet att Endre i sommar ska trĂ€ffa den finlĂ€ndska vĂ€rldsstjĂ€rnan Milla Nordlund, som spelade för Endre sĂ€songen 2018/19, och det finns frĂ„n klubben en liten förhoppning om att kunna fĂ„ loss Nordlund frĂ„n TPS Åbo efter nyĂ„r. Om det blir möjligt Ă„terstĂ„r att se, men blir den övergĂ„ngen av sĂ„ smĂ€ller den riktigt högt.  

Endre hoppas fÄ tillbaka Milla Nordlund
Endre hoppas fÄ tillbaka Milla Nordlund

Spelare in: Emma Ekenlinde, back (Nacka)  

Spelare ut: Felicia Wallin (slutar), Julia Blomgren (Åkersberga), Isabell Kotz (ej erbjuden nytt kontrakt). 

OsĂ€ker: Elin Gabrielssons framtid har det inte tagits nĂ„got definitivt beslut kring. Erika Nilsson blev nyligen mamma och kommer att börja trĂ€na med laget igen nĂ€r hon kĂ€nner sig redo. 

Emma Ekenlinde flyttar till Gotland och Endre.
Emma Ekenlinde flyttar till Gotland och Endre.

TĂ€nkbara formationer kommande sĂ€song:  

MĂ„lvakt: Frida Görtz (Ellen Westberg)  

1:a femman: Stina Ander, Ellen Berglund – Elin Roos, Ellen BĂ€ckstedt, Tove Sandelin.

2:a femman: Chiara Gredig, Nela Jirakova – Terese Ahlqvist, Agnes Plogner, Tilde HĂ„llstam.

3:e femman: Anna Moberg, Emma Ekenlinde – Ella Johannesson, Isabella Ström, Malin Lindgren.

Extra: Line Trandum Terjesen, Lovisa Girfalk och Erika Nilsson.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!