Skadelistan allt längre för Endre som föll hemma mot Lund

Ett sargat Endre föll med 1–3 hemma mot IBK Lund.
Tungt så klart, men det som oroar är skadeläget efter att Elin Roos slagit upp en tidigare vadskada.
– Vi var redan tunna innan, suckar Peter Åhling, tränare i Endre med knappt två veckor kvar till slutspel.

Ella Johannesson lämnar planen med tunga steg.

Ella Johannesson lämnar planen med tunga steg.

Foto: Mattias Karlsson

Innebandy2025-03-16 15:41

Endre IF kom till start med bara tolv utespelare i söndagens möte med Lund.

När slutvisslan ljöd var antalet tillgängliga spelare elva sedan Elin Roos haltat av med stora smärtor i ena vaden.

Med knappt två veckor kvar till slutspel var det inget besked som Endre ville ha.

– Jag är besviken över att vi inte vinner, men mer orolig över våra skadade spelare. Vi var redan tunna, säger tränare Peter Åhling.

Elin Roos haltade betänkligt efter matchen och nu kan slutspelet vara i fara:

– Det känns inget bra och det är inte så mycket tid kvar, säger hon.

I mötet med Lund saknades Anna Jakobsson, Tilde Hållstam, Emma Ekenlinde, Emy Westergren, Stina Ander och Moa Dynefalk. 

– Tilde Hållstam var sjuk och hon är nog tillbaka i nästa match, men de andra är mer osäkra. Nu tvingas vi slita hårt på få spelare och jag blir orolig för hur de tar det, säger Endretränaren.

IBK Lund har skapat sig ett namn som ett svårspelat lag och inte minst med tanke på sitt försvarsspel (man-man) som kan frustrera motståndet. Ingen skillnad i den här matchen.

– De är svårspelade, men all heder åt Lund. De har hittat sin grej och det är klart att det skapar frustration, säger Peter Åhling.

Lund fick också matchen precis dit man ville. Halvvägs in i första perioden satte Anna Svedman vackert 1–0 bakom Lova Edwall som fick starta sin blott andra SSL-match om med den äran.

I andra kom även 2–0 trots att Endre radade upp chanser mot en storspelande Lenka Remesova i Lundmålet. 

Motståndartränaren Jakob Ericson var förstås nöjd med hur hans lag offrade sig för varandra.

– De sliter så inihelvete för varandra och det är sinnessjukt svårt att göra mål på oss när vi har det här försvarsspelet, säger han.

– Spelar vi den här matchen tio gånger så vinner vi väl åtta eller nio. De är svårspelade, men all heder åt Lund. De har hittat sin grej och vi får inte hål på dom idag. Samtidigt ser jag hellre att den här matchen kommer idag och inte om två veckor, säger Peter Åhling.

undefined
IBK Lund hade aldrig besegrat Endre, men på tionde försöket kom fullträffen och nu luktar det slutspel för Skånelaget.
undefined
Elin Roos fick kliva av i andra perioden. Endrestjärnan som tidigare har haft problem med vaderna slog upp skadan igen och nu kan hänga slutspelet löst.
undefined
Endre reducerade till slut, men lyckan blev kortvarig.

Endre spräckte Remeshovas nolla först efter 18,21 i tredje perioden när man lyft ut Lova Edwall och spelade sex mot fem. 

Anja Wyss gjorde målet, men någon kvittering var aldrig nära utan istället punkterade Isabell Holm matchen genom att placera in 3–1 i det tomma Endremålet.

– Det är frustrerat och svårspelat. Jag tycker inte att vi får med oss det vi vill idag. Vi skapar mängder med målchanser och ska så klart göra fler mål, säger Peter Åhling.

Matchfakta

Svenska Superligan

Endre IF–IBK Lund 1–3

(0–1, 0–1, 1–1)

Period 1: 0–1 (9.39) Anna Svedman (Isa Mattsson).

Period 2: Moa Dybner (Emelie Larsson).

Period 3: 1–2 (18.21) Anja Wyss (Erika Nilsson), 1–3 (19.32) Isabell Holm (Hilda Hammer).

Skott: 23–13.

Publik: 590.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!