Mattias Karlsson: "Kvällen då hjältarna stod på rad"

Pixbo hade 3–1 och skulle bara säkra finalbiljetten när ett uträknat Endre fick nya krafter och förvandlade Wallenstamhallen till rena vilda västern.

Endre besegrade Pixbo efter straffläggning i den tredje semifinalen.

Endre besegrade Pixbo efter straffläggning i den tredje semifinalen.

Foto: Daniel Stiller

Innebandy2021-04-13 23:31

Vi var nog många som trodde att Pixbo skulle skicka Endre på sommarlov den här tisdagskvällen.
Så ensidiga hade de två första semifinalerna varit.

Men som det brukar heta: "Räkna aldrig bort Endre".

Det blev vi om inte annat medvetna om den här kvällen då de gulsvarta till skillnad från de tidigare semifinalerna stod på rad för att bli hjältar.

Efter den här dramatiska matchen som jag redan nu räknar in som en klassiker var det en handfull spelare som verkligen klev fram och levererade precis det som saknats i de två första semifinalerna.

Wilma Johansson, Frida Görtz och Stephanie Boberg är väl de som sticker ut allra mest. Men det finns förstås fler.

Frida Görtz må ha förlorat målvaktsmatchen i de två inledande semifinalerna, men i går vann hon på knockout och klev fram en och tio gånger under matchens andra del när det blev riktig pangpang.

Som vid ställningen 3–3 när hon räddade en straff av den som nyligen utsågs till världens bästa innebandyspelare: Eliska Krupnova.

Och när förlängningen blev mållös murade hon igen målet fullständigt och stoppade en efter en: Eliska Krupnova, Klara Loneberg, Frida Hellström och Denisa Ratajova.


Tränare Joakim Sjöstrand valde att vaska i femmorna inför tredje semifinalen och återförenade Wilma Johansson med tidigare radarpartnern Ellen Bäckstedt och kemi uppstod på nytt. Wilma var matchens kanske bästa spelare. Så elegant med sina mjuka handleder och inledde matchen med tre assist och gjorde även 6–5-målet och bjöd även på en iskall straff. 

Jag har aldrig sett Wilma Johanssons göra en bättre match i Endretröjan.

Stephanie Boberg som värvades till Endre från just Pixbo klev också hon fram i offensiven med ett hattrick under ordinarie matchtid och genom att sätta den matchavgörande straffen. Då gör det ingenting om man missar markeringen ibland.

Den här matchen ger förstås en jättepåfyllning med energi och självförtroende till Endre samtidigt som den ställer frågor till Pixbo inför fredagens match i Ica Maxi Arena.

Endre har sakta vuxit under semifinalserien, men först i andra perioden i Wallenstamhallen fick man Pixbo att se sårbart ut.

Pixbo har ännu avgörandet i egna händer, men Endre har vaknat nu.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!