Besvikelsen
De grät, kramades och applåderas länge av hemmapubliken. Efter en intensiv – ofta het, tjafsig och grinig – fjärde kvartsfinal är säsongen färdigspelad för Endre. Täby blev till slut för svåra och deras breda spets avgjorde, även om Endre gav det ett försök hela vägen. De hade lika gärna kunnat ta den här serien till fem matcher, men i slutändan blev skador på tunga namn som Anna Jakobsson och Milla Nordlund för kostsamma. På fredagen spelade duon igen och visade sin klass.
Hur hade gått med alla spelare tillgängliga hela kvartsfinalserien? Det får vi inte veta.
Många Endre-spelare, ja antagligen de flesta, var i tårar efter slutsignalen, och mest berörd var nog Ellen Bäckstedt. Efter sju säsonger i gulsvart gjorde stjärnan sin sista match i Endre, och nu väntar med största sannolikhet spel i Kalmarsund.
Betyget
Hur ska vi sortera och värdera den här Endre-säsongen?
Det är inte helt enkelt.
Ska man se väldigt krasst på det är det ett misslyckande. Klubben hade som målsättning att vara ett topp fyra-lag, men det blev man inte. Det slutade med en sjätteplats i grundserien efter mycket vånda och problem och nu har man återigen åkt ut i en kvartsfinal. Truppbygget lämnade saker att önska, den var alldeles för tunn och när den ena skadan efter den andra dök upp var man ett sargat lag.
Samtidigt var målsättningen väldigt offensivt satt och rimmade kanske inte helt med verkligheten. Och med tanke på truppbygget – och att man tvingades hantera ett tränarbyte då David Normark blev sjukskriven och senare sa upp sig – så tycker jag att spelartruppen landar med godkänt betyg.
Framtiden
Hur som helst tycker jag mig se en positiv framtidstro i Endre. Ellen Bäckstedt lämnar givetvis ett tomrum av poäng att fylla, men klubben har säkrat många viktiga pusselbitar under vårens gång. Den schweiziska trion Chiara Gredig, Anja Wyss och Seraina Fitzi blir kvar. Dessutom stannar Milla Nordlund, och hennes vår lovar mycket inför nästa säsong. Inför fredagens match presenterade Endre även att Moa Dynefalk och Erika Nilsson förlängt sina avtal, och sen tidigare är det klart att spelare som Nela Jirakova – lagets bästa back – och Ellen Berglund stannar.
Det finns alltså en mycket stabil grund att stå på, men både bredd och spets behöver adderas för att klubben ska kunna ta ytterligare ett kliv.
– Vi är jäkligt bra, och vi är att räkna med. Vi har bara påbörjat en resa. Min plan är att vara här i två år till minst, och det här är bara starten. Jag känner att vi är på väg nånstans, säger tränaren Peter Åhling och fortsätter:
– Just nu känner man att man vill starta redan nästa vecka. För vi har något bra på gång.