Ellas efterlängtade comeback: ”Jag har väntat på det här”

För Endre IF väntar en stor nyckelmatch mot Falun på söndagen.
Då gör centern Ella Johannesson en efterlängtad comeback.
– Jag har väntat på det här, säger hon.

Ella Johannesson är redo för comeback efter en längre tids skadefrånvaro.

Ella Johannesson är redo för comeback efter en längre tids skadefrånvaro.

Foto: Roger Utas

Innebandy2024-11-16 11:20

Endre har haft en tung och tuff höst. Den tunna truppen har varit skadedrabbad, och i ligan har spelet inte stämt. 

Laget har endast tagit sex poäng på åtta matcher och man ligger nu elva i SSL, och det är faktiskt klubbens sämsta säsongsinledning någonsin. 

Den unga och talangfulla centern Ella Johannesson har tvingats följa allt från sidan av planen då hon tvingades till en mindre knäoperation i augusti och bakslag i rehabiliteringsträningen har fördröjt hennes comeback. 

Men nu, flera månader senare, ska hon äntligen dra på sig matchtröjan igen. 

– Det känns jättekul så klart, jag har väntat på det här, säger Johannesson. 

– Det är klart att det har varit jobbigt att stå vid sidan och se laget kriga på, och inte känna att man kan bidra med något på planen. Så det är klart att det har varit tufft. Det har ju gått väldigt upp och ner också. Man har fått upp hoppet ibland och sen så har det kommit bakslag, men nu känns det ändå väldigt bra igen. 

undefined
Ella Johannesson räknar med att spela två perioder mot Falun.

Tanken är att Ella Johannesson ska spela åtminstone två perioder i comebacken. 

– Vi får väl se hur det känns fram till dess. Just nu känner jag att allt kan hända och att man bara får ta det dag för dag, säger hon. 

Det är inte vilken match som helst hon kommer tillbaka till. Endre ställs emot Falun på hemmaplan på söndagen, och det är ett lag man behöver slå för att inte tappa ännu mer mark till slutspelsplatserna. 

– Jag tycker att känslan i laget är jättebra. Vi är jäkligt taggade på att ta de här tre poängen. Både vi och Falun vill verkligen ta de här tre poängen, så det kommer nog att bli en riktigt spännande och rolig match att se på, säger Ella Johannesson. 

Vilken typ av match väntar du dig? 

– Det kommer nog att vara en riktigt fysisk match, det tror jag absolut. Vi har lite rivalitet mellan oss, så det kommer att bli en tuff och fysisk match med mycket fart. Det blir kul! 

Helagotland direktsänder Endres match mot Falun – matchstart 12.30 på söndag.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!