Bilder från Påskcupen

Under påsklovet spelas den traditionella Påskcupen i innebandy. Helagotland.se gjorde ett nedslag i Södervärnshallen.

Wilma Smedberg och Julia Wallin, Lyckåkerskolan 1B.

Wilma Smedberg och Julia Wallin, Lyckåkerskolan 1B.

Foto: Dennis Pettersson/helagotland.se

Innebandy2015-04-09 18:58

Påskcupen är Visby IBK:s cup för klasslag i årskurs 1-9. Matcherna spelas i tre olika hallar: Södervärnshallen, Klintehallen och Hemsehallen.

När Helagotland.se besökte Södervärnshallen på torsdagen var det förstaklassare som löste av varandra på det två planerna. Lagen har matchtröjor som ibland är så stora så de når ända ner till knäna. När lagen har alltför lika tröjor får ena laget ta på gula eller orangea västar.

Julia Wallin och Wilma Smedberg i Lyckåkerskolan 1B är förväntansfulla strax innan matchstart. Det är deras tredje match och hittills har de vunnit en och förlorat en.

Julia Wallin har inte spelat innebandy tidigare, men tycker att det är roligt. Men framförallt är det belöningen, att hela klassen får besöka Kneippbyn och sommarland senare i vår som hägrar.

Wilma Smedberg har spelat en del, men tränar inte i något lag.

– Min storasyster spelar. Jag tycker att det är kul att spela innebandy.

De möter Atheneskolan klass 1 och det är tätt mellan bytena. Julia och Wilma turas om att var ute på plan. Lyckan är stor när deras lag, Lyckåker 1B, vinner matchen med 4-3.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!