Det Àr "laget före jaget" och ett svenskt kollektiv som har burit hela vÀgen till VM-finalen pÄ söndag. Men resan mot första VM-medaljen sedan 2001 hade knappast flutit pÄ lika fint utan mittnian Jim Gottfridsson vid taktpinnen.
I flera Är har 28-Äringen frÄn Ystad varit motorn i landslagets offensiv och han har aldrig varit det lika bra som under VM-veckorna i Kairo.
Tidigare har han vunnit Champions League och Bundesliga med Flensburg och han tog ett EM-silver med Sverige för tre Ă„r sedan. Efter 32â26 i semifinalen mot Frankrike stĂ„r Gottfridsson nu pĂ„ tröskeln för att förverkliga en dröm.
ââJag mĂ„ste sĂ€ga att det hĂ€r smĂ€ller jĂ€kligt högt i min karriĂ€r. Vi spelar i ett lag som ingen har trott pĂ„, vi har varit nersnackade och Ă€r fortfarande inga favoriter i finalen. Vi ska inte sĂ€ga att vi spelar skjortan av Frankrike, men vi har kontroll pĂ„ hela matchen, sĂ€ger han.
ââMin största dröm Ă€r att vinna ett guld med landslaget. Nu har jag den möjligheten pĂ„ söndag och ska göra allt för att göra det sĂ„ optimalt som möjligt, för att ta hem guldet till Sverige och bygga vidare pĂ„ arvet efter "Bengan Boys" i svensk handboll. Jag Ă€r otroligt stolt. Fy fan vad jag Ă€r glad.
Och Àven om det inte finns nÄgra fans pÄ lÀktarna i Egypten kÀnner "Gotte" supporten frÄn tv-sofforna, dÀr handbollslandslagets VM-succé kan innebÀra ett litet ljus under coronapandemin.
ââJust i den hĂ€r trĂ„kiga perioden, att vi fĂ„r spela VM-final och göra det vi Ă€lskar. Vi kĂ€nner verkligen hela glĂ€djen frĂ„n svenska folket och att alla stöttar oss, jag hoppas att de tar nĂ„got gott att dricka i kvĂ€ll och sen ska alla ladda pĂ„ till pĂ„ söndag â för det ska vi fan göra. DĂ„ blir det Ă„ka av, dĂ„ ska vi dansa igen, sĂ€ger Gottfridsson.