På förhand en toppmatch där Skiljebo inte förlorat en match och dessutom bara släppt in två ynka mål på tio omgångar, men när FC Gute kom på besök då fick man vittja nätet två gånger.
Och Gute började bäst och fick en smakstart med 1–0 redan efter sex minuters spel, en ledning man höll halvleken ut.
– De hade ett klart övertag i första halvlek, vi var alldeles för passiva då, säger Patrik Dandanell, tränare i Skiljebo.
Men Skiljebo gjorde två lyckade byten till andra halvlek där man kunde både kvittera och ta ledningen med 2–1.
Gute fick dock nytt hopp när Villiam Dahlström kvitterade till 2–2 på straff i 75:e minuten, men den glädjen varade inte länge, knappt två minuter, sen kom 3–2 för Skiljebo som också blev slutresultatet.
– Jag skulle nog säga att våra två byten i halvtid var direkt avgörande. Gute hade första halvlek och vi andra, säger Patrik Dandanell, Skiljebo.