Klubbarna drömmer om nya cupfester – det här väntar

I fjol slog FC Gute ut Vasalund och fick möta allsvenskt motstånd på Gutavallen. I år kliver Gute först in i Svenska cupen mitt i sommaren. För P18 väntar första matchen redan i morgon, den 1 maj.

FC Gute tog sig vidare till den andra omgången i cupen senast och mötte Västerås SK på Gutvallen.

FC Gute tog sig vidare till den andra omgången i cupen senast och mötte Västerås SK på Gutvallen.

Foto: Mattias Karlsson

Fotboll2025-04-30 19:00

Gute skrällde och skickade ut Vasalund från ettan i första omgången förra året.

Några månader senare kom Västerås SK till Visby och det blev publikfest. Bortalaget vann, men Gute bjöd på tufft motstånd.

2022 hade P18 finbesök av Djurgården och det var folkfest på Gutavallen.

I morgon kliver P18 in i cupen – samtidigt som det dröjer innan Gute gör det.

– Cupspelet kommer lite mitt i allt, men det är tyvärr så det brukar se ut, säger tränaren Per Nordström.

Laget inleder första omgången mot Värmdö i Stockholm. Ett lag P18 ställdes mot i fjol också, men då i seriespelet.

– Det är fri lottning i första omgången, men jag vet inte när P18 fick spela en cupmatch på hemmaplan så tidigt senast.

P18 ställdes mot allsvenska Djurgården för tre år sen.
P18 ställdes mot allsvenska Djurgården för tre år sen.

P18 fick i fjol slita för att hålla sig kvar i division 1 och räddade kontraktet i sista matchen. Värmdö hade det ännu tuffare, kom näst sist och åkte ur serien.

– Jag tror  att Värmdö ungefär har samma lag i år och har inlett säsongen stabilt (två raka segrar och 7–0 i målskillnad). Det kommer att bli en tuff match. Det räknar vi med. 

Hur ser du på cupen?

– Det är ändå kul och vi vill vara med förstås. Förhoppningsvis kan vi vinna och få en bra match mot något roligt lag i nästa omgång i augusti. Sen är det väldigt tajt mellan matcherna nu och här hade förbundet kunnat lägga det lite annorlunda kan jag tycka.

Redan på lördag vid lunchtid kommer topplaget Enskede till Gotland för match (Helagotland livesänder), mot ett P18 som ännu jagar första segern. Det var nära senast mot Lidköping, men laget fick nöja sig med 2–2 på hemmaplan.

Mot Värmdö saknas mittbacken Moa Eklöf, Frida Starkenberg och Vendela Säldemar.

– Vi har några frågetecken till, några som inte riktigt vet om de kommer från sitt arbete eller inte, fortsätter Per Nordström.

Per Nordström är tränare i P18.
Per Nordström är tränare i P18.

För FC Gute väntar match i första omgången först 22 juni, när laget gästar Hägernäs IP för mötet med seriekonkurrenten Viggbyholm. Ett lag som inlett våren strålande och tagit 13 av 15 poäng. Lika många som serieledande Sunnersta.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!