JÀmnt i mÄlvaktskampen: "Den bÀsta ska stÄ"

Jennifer Falk och Zecira Musovic fick stÄ varsin match i VM-genrepen. Hur det blir pÄ VM i sommar? Det vet inte ens Peter Gerhardsson.
–Jag har flera mĂ„nader pĂ„ mig att bedöma spelarna, sĂ€ger förbundskaptenen.

Det svenska försvaret och Jennifer Falk i mÄlet hade en tuff kvÀll mot Norge.

Det svenska försvaret och Jennifer Falk i mÄlet hade en tuff kvÀll mot Norge.

Foto: Adam Ihse/TT

Fotboll2023-04-12 05:30

Hedvig Lindahl har lÀnge varit uttalad etta mellan stolparna i det svenska fotbollslandslaget.

FrÄgan Àr om nÄgon av Jennifer Falk eller Zecira Musovic fÄr samma status inför sommarens mÀsterskap?

I VM-genrepen mot Danmark i fredags (0–1) och Norge pĂ„ tisdagskvĂ€llen (3–3) fick de bĂ„da konkurrenterna stĂ„ varsin match.

Musovic tvingades slĂ€ppa in matchens enda mĂ„l pĂ„ tillĂ€ggstid, medan Falk fick se bollen gĂ„ förbi sig tre gĂ„nger. Även i Norgematchen kom det sista mĂ„let pĂ„ tillĂ€ggstid.

– Sista mĂ„let Ă€r vĂ€l mest surt. Jag hinner inte fĂ„ ihop benen. De andra Ă€r svĂ„ra. Men pĂ„ första Ă€r jag sĂ„ nĂ€ra att ta den, det Ă€r surt. SĂ„ kĂ€nner jag, sĂ€ger Jennifer Falk.

"LÄngt till VM"

FrÄgan om vem som ligger bÀst till inför VM Àr dock för tidigt stÀlld anser hon.

– Jag kĂ€nner att det var bra för mig att fĂ„ stĂ„ den hĂ€r matchen. Men det Ă€r lĂ„ngt till VM och det Ă€r jĂ€ttemĂ„nga matcher i HĂ€cken fram till dess, det Ă€r det jag ska fokusera pĂ„ nu, sĂ€ger Falk.

Det hÀr med att utse en förstamÄlvakt eller inte Àr en svÄr frÄga, tycker Jennifer Falk. Det Àr egentligen bara bra om det Àr man sjÀlv som blir utsedd, konstaterar hon.

– Det beror ju pĂ„. Om man Ă€r den som Ă€r uttalad etta Ă€r det klart en trygghet. Men om man inte Ă€r det Ă€r det jĂ€ttejobbigt om man kĂ€nner att man Ă€r pĂ„ samma nivĂ„.

"SlÀngs mellan kÀnslor"

ChelseamÄlvakten Zecira Musovic var inne pÄ ett liknande spÄr nÀr hon fick samma frÄga tidigare under landslagssamlingen.

– Det Ă€r skitjobbigt. Jag tycker att det Ă€r jĂ€ttetrĂ„kigt att inte fĂ„ spela, det Ă€r det man vill göra. Individuellt Ă€r det tufft att inte fĂ„ spela, med de kĂ€nslorna som man brottas med, sĂ€ger hon.

– Samtidigt som man Ă€r glad för laget och vill att laget ska vinna och göra det bra. SĂ„ man slĂ€ngs mellan olika kĂ€nslor extremt mycket.

Hur Peter Gerhardsson och landslagsledningen vĂ€ljer att göra Ă„terstĂ„r att se. Även för förbundskaptenen sjĂ€lv.

– Jag tycker att diskussionen om en etta, den har hĂ„llit pĂ„ hela tiden. Men det Ă€r jĂ€mnt mellan mĂ„lvakterna vi har, sĂ€ger han.

– I trĂ€ningslandskamperna har vi ofta olika mĂ„lvakter. Sedan nĂ€r vi kommer till mĂ€sterskap ska den bĂ€sta stĂ„. Men det Ă€r egentligen samma uttagning som nĂ€r vi pratar forwards. Den bĂ€sta ska stĂ„.

Fakta: VĂ€gen till VM

Matchen mot Norge var Sveriges sista officiella landskamp inför sommarens VM i Australien och Nya Zeeland.

Landslaget samlas preliminÀrt igen i Göteborg omkring den 3 juli, för nÄgra dagars trÀningar för frÀmst utlandsproffsen.

DÀrefter vÀntar nÄgra dagars ledighet och dÀrefter i olika omgÄngar resan till Nya Zeeland, lite beroende pÄ nÀr de uttagna allsvenska spelarna har sina sista matcher.

VÀl pÄ plats i Nya Zeeland vÀntar lite mindre Àn tvÄ veckors trÀning innan premiÀren mot Sydafrika den 23 juli. DÀrefter vÀntar Italien den 29 juli och Argentina den 2 augusti.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!