DM-semifinaliserna klara – avgjordes i sista omgången

I herrarnas DM har det länge stått klart att Visby BoIS och Fardhem Garda från grupp 1, samt FC Gute från grupp 2 är klara för semifinal. Men den sista platsen var det kamp om ända in i slutet, i den sista omgången lyckades Fårösund vinna mot Visby AIK och kvalificera sig. "Vi vann och det var det som räknades"

Fårösund lyckades besegra Visby AIK med 2-0 i den sista DM-matchen, och med det tog laget den sista semifinalplatsen i herrarnas DM.

Fårösund lyckades besegra Visby AIK med 2-0 i den sista DM-matchen, och med det tog laget den sista semifinalplatsen i herrarnas DM.

Foto: Michael Häglund/arkiv

Fotboll2023-07-29 20:35

Efter att FC Gute besegrat Fårösunds GoIK i den nästsista matchen i grupp 2 av herrarnas DM stod det klart att den sista matchen skulle avgöra om Fårösund eller IFK Visby blev det fjärde laget att följa med FC Gute, Visby BoIS och Fardhem Garda till semfinal. Fårösund behövde en vinst mot Visby AIK i den sista matchen, och det löste dem.

– Vi vann med 2–0 men det var en dålig match, ingenting att se men vi vann och det var det som räknades, säger Fårösunds tränare Morten Berger.

Emil Weinebrandt gav Fårösund ledningen i den sjunde minuten, och efter en halvtimme hade Sigge Israelsson dubblat deras ledning och fastställt slutresultatet.

– Båda lagen hade endast 13 man och det var varmt, men vi gjorde två mål tidigt och sedan var det inte så mycket mer att skriva hem om, säger tränaren efter matchen.

Trots att segern var det som räknades var Morten inte helt nöjd med insatsen, men han väljer att se det positiva i semifinalplatsen och rotationen efter ett intensivt matchande.

– Jämfört med startelvan som spelade mot FC Gute i onsdags var det fyra spelare som spelade idag, de som fick chansen hade man velat se mer av men i slutändan fick vi vila lite och vi vann, säger Morten Berger.

DM-semfinalerna

Datum, tid och spelplats av semifinal är inte fastställda då dessa ska bestämmas mellan lagen där respektive gruppetta står som hemmalag. DM-semifinalerna 2023 kommer att spela mellan:

Visby BoIS – Fårösunds GoIK

FC Gute - Fardhem Garda BK

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!