Visby AIK:s basebollsatsning tar form: ”Vill ge något tillbaka”

Visby AIK gör ett försök att etablera baseboll på Gotland. Detta tack vare Petter Diurlins brinnande passion för sporten.
– Det het gett mig extremt mycket på alla möjliga plan och då vill man ge tillbaka något, säger han.

60 barn och ungdomar från hela landet deltog under två dagar.

60 barn och ungdomar från hela landet deltog under två dagar.

Foto: Kristoffer Lybeck

Baseboll2025-05-21 07:00
  • Visby AIK försöker etablera baseboll på Gotland, med Petter Diurlin i spetsen. De arrangerade nyligen ett träningsläger som lockade 60 barn och ungdomar.
  • Diurlin, som har en lång bakgrund inom sporten, flyttade från Stockholm till Visby och ville ta med sig basebollen. Han kontaktade Visby AIK som var intresserade av idén.
  • Klubbens fokus ligger på att rekrytera unga spelare. Trots att de ännu inte har tillräckligt många spelare för ett eget lag, deltog spelare från klubben i Näcken Cup i Stockholm 2024.

Det har gjorts försök att etablera baseboll på Gotland tidigare.

Senast var det Hansa-Hoburg som gav det ett försök, men nu har Visby AIK tagit stafettpinnen vidare och i helgen arrangerade man ett uppskattat träningsläger som lockade 60 barn och ungdomar till Visby.

På Traume IP drillades barnen av några av Basebollsveriges största namn.

– Vilken helg! Många var lyriska. Lördagen var riktigt grym med toppväder och vi var igång från klockan 9 till 21, säger Petter Diurlin som är drivande i klubben för att etablera sporten på Gotland.

Rutinerade Robert Claesson instruerar spelare inför en övning.
Rutinerade Robert Claesson instruerar spelare inför en övning.

När han och hustrun Maria tog med sig barnen och flyttade från Stockholm till Visby så var han fast besluten om att ta med sig även sporten. 

– Jag tog kontakt med RF/Sisu och frågade om det fanns någon förening där det skulle passa in så jag slapp starta från scratch. Jag kom i kontakt med Visby AIK som hade aptit för det här och det kändes skönt för mig att komma till en existerande förening eftersom jag då var ensam. 

Varför gör du det här?

– Jag har hållit på med det i hela livet och tycker att det är så himla kul. För egen del har det gett extremt mycket på alla möjliga plan och då vill jag ge något tillbaka. Så mycket kul jag har haft genom åren, alla platser på jorden jag fått se och människor jag träffat. Får de här ungdomarna tio procent av det är det hur grymt som helst, säger Petter Diurlin.

Fokus har legat på att rekrytera unga spelare.

– Mitt primära är att få snurr på det och då har jag riktat in mig på yngre runt 10 år. I dag har vi ett gäng mellan 7-13 år och sen några äldre. Vi håller på att skapa en bas och de som varit med ett tag är verkligen duktiga, men vi vill bli fler.

Påfyllning av energi.
Påfyllning av energi.
Genomgång på ett soligt Traume IP.
Genomgång på ett soligt Traume IP.

I baseboll som är en liten sport i Sverige finns inget seriespel för ungdomar utan istället arrangeras cupspel på olika platser i landet som där man möter andra klubblag.

Visby AIK har fortfarande inte tillräckligt många spelare för ett eget lag, men under 2024 deltog spelare från klubben i Näcken Cup i Stockholm i ett samarbete med Stockholm Baseball som är Petters tidigare klubb där han vunnit flera SM-guld.

På sikt är drömmen att Visby AIK ska ha ett eget lag.

Gotland Spring Camp är inte ett sammandrag även om det förekom matchspel utan snarare ett träningsläger där deltagarna fick slipa på sina kunskaper.

– Det har varit min idé hela tiden och vi har fantastiska möjligheter här i klubben med vandrarhemmet i Traume. Gotland är dessutom attraktivt. Ända sedan jag började dra i det här så har intresset varit superstort, säger Petter Diurlin.

– Sen har det varit en del jobb med att konvertera fotbollsplanen till en basebollplan. Men det funkade bra att skärma av. Jag har investerat 20 000-30 000 i anläggningsinvesteringar i skärmar och grejer, fortsätter han.

Från vänster: Robert Claesson, Björn Johannessen, Magnus Pilegård, Peter Schöön (tidigare landslagschef och den med allra flest SM-guld under tiden i Leksand kom besök) och initiativtagaren Petter Diurlin från Visby AIK.
Från vänster: Robert Claesson, Björn Johannessen, Magnus Pilegård, Peter Schöön (tidigare landslagschef och den med allra flest SM-guld under tiden i Leksand kom besök) och initiativtagaren Petter Diurlin från Visby AIK.

Petter Diurlin som fyller 46 i år trodde att den egna spelarkarriären var över när han flyttade till Gotland.

Men efter tre år utan matcher gör han inom kort comeback i Stockholm Baseboll i Europacupen.

– Jag kan inte sluta leka och även om jag inte spelat matcher de senaste åren så har jag hållit igång och tränat så det blir en sista dödsrycks-comeback om två veckor, skrattar han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!