Två ?900-gubbar? gav Pärlan segern

Robert Norberg 951 poäng!
?Jocke? Engström 927 poäng!
Där har ni två bowlingspelare i Pärlan som visade vägen mot segern för Pärlan som besegrade Vendelsö med 13-7.
? Nu är vi helt klara för kvalserien efter juluppehållet. Det hade räckt med en poäng, säger ledaren Tommy Eriksson.

Sport2004-11-29 06:00
Pärlan kontrollerade matchen väl, ryckte direkt genom två 4-1-vändor och 8-2 blev för mycket för gästerna att hämta in.
? Den poäng vi behövde var klar redan efter tre av de fyra vändorna eftersom vi då ledde betryggande med 11-4, säger Tommy Eriksson.
Siffrorna 6692 ger också en bild av att Pärlan matchat sig i form, och lär säkert bli bättre när den nya serien kommer in i handlingen.
?Robban? Norberg visade storform, slog 951 på de fyra serierna, därmed bäst i matchen. Han var väldigt nära en ?3-hundring?, men fick nöja sig med 290... De övriga tre serierna blev 245-224-192.
Joakim ?Jocke? Engström har haft det trögt den här säsongen, men förhoppningsvis börjar det nu stämma bättre. 927 nu säger en del om hans kapacitet. Hans fyra serier: 259-202-223-243.
Nu kan Pärlan börja finslipa inför omstarten i januari 2005.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!