Tufft för TV-puckare

ISHOCKEY: Det gotländska TV-pucklaget fick kanske inte riktigt den inledningen som de ville hemma i Slite ishall.Två klara förluster mot både Stockholm och Småland.- Vi räcker inte till, säger tränaren Conny Bohlin.

Foto: Krister Nordin

Sport2007-09-08 04:00
Det var inte väntat att det gotländska laget skulle rå på vare sig Stockholm eller Småland, men Gotland inledde bra i morgonmatchen mot laget från huvudstaden.
Man höll dock motståndarna till en knapp 2-0-ledning ändå till första periodens 16:e minut.
- Men sen släpper vi in två billiga mål på två minuter och sen rinner det i väg i den andra perioden, säger Conny Bohlin som tycker att förlusten, som till slut stannade vid 0-9, blev lite väl stor.
- Sex, sju mål hade väl varit mer rimligt.
Mot Småland blev även där siffrorna stora.
Efter tio minuter och tio sekunder gjorde smålänningarna 4-0 och till slut vann man med 8-0.
- Vi räcker inte riktigt till, säger Bohlin.
Det höga tempot som de andra lagen drar upp gör att Gotland får en mängd utvisningar då man inte riktigt hänger med.
- Vi spelar med en man mindre i 20 minuter, vi tar en massa dumma utvisningar, säger Conny Bohlin som ändå kan se lite ljust på det hela.
- Förra gången vi spelade mot Stockholm så förlorade vi med 12-0 så det är ju ett litet fall framåt.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!