Mycket spring i benen i Slite
BARNIDROTT: Lillkorpen i lördags var som lillkorpen alltid har varit.Mycket folk, mycket kämpande och kanske lite för kallt.
Foto: Per Wallstedt
En efter en kom lagen i mål. Ett av lagen som sprintade in på rad var IBK-Blixtarna från Terra Novaskolan, de går i tvåan och det hade gått sådär för Amadeus Lydahl, Alexander Lindvall och Robert von Corswant, enligt de själva.
- Vi missade på någon kontroll, sa de efter målgång.
Men att killarna hade tagit ut sig märktes inte mist på hur trötta de var efter de hade lyckats ta sig i mål.
- Det gick lite bättre när vi var med förra året, men det gick ändå bra i år, menade killarna från Terra Nova.
När Robert, Amadeus och Alexander inte springer lillkorpen, för det gör man ju faktiskt bara en gång om året, så är det fotboll, innebandy och hockey som gäller för dom.
Förutom IBK-Blixtarna så var det självklart väldigt många andra lag som tog sig i mål.
- Vi sprang om hur många som helst, sa ett lag.
- Vi med, blev svaret från ett annat lag.
Även om Lillkorpen kanske inte nödvändigtvis är en tävling där man måste vinna så var onekligen en av de mest uppmärksammade platserna på området tavlan där resultaten sattes upp.
- Har alla resultaten kommit in nu, var kanske en av de mest frekventa frågorna och svaren blev allt som oftast nej, men tålamodet från arrangörerna var imponerande.
- Vi vann årskurs fyra, jag tror vi vann i årskurs fyra, ropade ett gäng killar som satt längst fram vid tavlan.
Om de nu gjorde det eller inte är oklart.
Sammanlagt sprang 1224 skolelever, uppdelade på 408 lag, Lillkorpen i Slite.
I klassikern gick det väldigt bra för klass 4 i Väskinde som tog hem alla tre grenar, Krullis, Påskcupen och Lillkorpen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!