Leende slovakiskan var tillbaka i Ladies
Ladies slutspelstillskott Gabriela Kubatová.
Ni vet hon som har suttit vid sidan om och vilat sin stukade fot i de två senaste kvartsfinalerna. Detta trots att coachen Anders "Leo" Pettersson inför matcherna sagt att slovakiskan "med 99 procents säkerhet" kommer att spela.
Att på detta sätt skapa oreda hos Sundsvall kan mycket väl ha varit effektivt, om än ganska osnyggt.
Kubatova var i alla fall tillbaka i går och när Sundsvall var på väg in i matchen i den tredje perioden var 21-åringen så där briljant som hon stundtals var när hon debuterade i den första kvartsfinalen.
Efter slutsignalen log hon - som hon mest gör hela tiden - gjorde tummen upp och försvann ut ur Södervärnshallen med freestylen på hög volym.
Tänk vad snopet det hade blivit om den omsusade slovakiskan spelat en enda hel match för att sedan försvinna bort mot nya äventyr.
Nu var det inte ens nära att bli så.
Det var kanske det mest överraskande med gårdagens Ladies-seger. Att det aldrig var särskilt spännande.
Och det var naturligtvis inte bara Gabriela Kubatovás förtjänst, långt därifrån.
Laget Ladies visade sig plötsligt. När det gällde som mest lyfte sig praktiskt taget alla spelare till den höga nivå de är kapabla att spela på.
Tidigare i vinter har en eller ett par av dem kommit in i fina perioder, för att sedan bli iskalla och ersättas av några andra som hittat känslan.
Roligast var kanske att det var tre trotjänare, Johanna Ericsson, Susanne Kernl och Marie Söderberg, som - vid sidan av Kubatová - var allra mest lyckosamma. Tyska ångloket Kernl gjorde det hon är bäst på, spelade aggressivt och drev mot korgen. Gråbos stolthet Ericsson visade än en gång att hon trivs när det hettar till.
Och Marie Söderberg.
Jag tänker inte skriva hur många år hon fyllde häromdagen. För det spelar ingen som helst roll. Som Marie Söderberg spelade i går - jag är verkligen full av beundran. Hon har varit lagets jämnaste och bästa spelare under kvartsfinalsserien.
Nu väntar suveräna seriesegrarna Solna i semifinalen, och själv har jag hela tiden haft stockholmslaget som solklar favorit till SM-guldet.
Det vill jag hävda att de fortfarande är.
Men kan Ladies upprepa spelet från matchen i går så finns det en realistisk skrällchans. Låt oss säga att Ladies har ungefär 25 procents chans att slå ut Solna. Och då ska ni veta att jag har bättre koll på min sannolikhetslära än Anders "Leo" Pettersson visat.
* * *
För de kvalande innebandylagen var det en tuff - för att inte säga pinsam - helg. Visby IBK:s tjejer åkte på 0-20 i baken mot Täby, och Hansa Hoburgs innebandyherrar fick stryk med 0-16 mot Ristomta. Att de senare hade (stora) problem fick jag klart för mig i fredags när tränaren och GT-medarbetaren Krister Nordin - på allvar - frågade mig om jag kunde tänka mig att göra innebandydebut vid 29 års ålder. Visserligen gick jag och damlandslagsstjärnan Hermine Dahlérus i parallellklasser på gymnasiet. Men ändå.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!