Ladies tappar guard till nykomlingen
BASKET. Erika Persson lämnar Visby Ladies.Ny klubbadress blir Eos.- Ska bli jätteroligt att möta Ladies, säger hon.
Foto: Ulf Jönsson
Det blir ingen fortsättning i Visby Ladies till hösten.
I stället flyttar guarden hem till Skåne och Eos - nykomling i damligan.
- Det känns lämpligt. Jag ska plugga i Lund och då passar Eos bra. Men visst känns det lite tråkigt att lämna Ladies. Jag trivdes jättebra i Visby, säger Erika Persson.
"Spännande lag"
Erika har tränat med Skånelaget hela sommaren.
- Vi är 15 spelare i truppen och har ett spännande lag, fortsätter hon.
Även förra Ladiesspelare Joanna Ausmann finns numer i Eos.
Eos var mycket nära att gå upp i damligan redan i våras. Men laget föll snöpligt i den sista kvalomgången mot Eskilstuna. När Eskilstuna nyligen drog sig ur fick Eos en gratisplats.
- Det är Eos väldigt glada för. Laget förlorade sista avgörande matchen med bara några poäng.
Har ni något i dam-
ligan att göra?
- Det hoppas jag. Vi har ett ungt och lovande lag.
Och nu får du möta dina gamla lagkamrater i Visby Ladies?
- Ska bli jätteroligt. Det ser jag verkligen fram emot.
Vad tror du om Ladies?
- Jag tror det kan gå ganska bra för dom. Ladies har också ett ungt lag med spelare som Josefine Loob till exempel. Kan dom få några spelare till ser det bra ut, menar Erika Persson.
Tung trio lämnar
Persson snittade 3,1 poäng och 16,2 minuter i damligan förra säsongen.
Ladies har sedan tidigare tappat Brittney Vaughn och Sherell Neal. Det är också mycket tveksamt om Elena Radenkovikj kommer tillbaka.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!