Inga problem för Visby IBK - 12-3
INNEBANDY: Det var ganska jämnt i en period.Men när slutsignalen ljöd i Tibblehallen var det allt annat än jämnt.Visby IBK krossade Täby med 12-3.- Skönt att se att vi bara manglade på, sade IBK-coachen Mika Packalén.
Och laget gjorde sin plikt i går kväll när tabelltian Täby enkelt avfärdades.
Det var IBK-dominans från början till slut. Men efter den första peroden var ledningen bara 1-0, efter ett sent mål av Fredrik Larsson.
Många mål i period 2
I mittenakten började dock bollarna hitta nät med jämna mellanrum. Mathias Henningsson, Tobias Wendelstig, Jonny Norrbom och Mikael Marquart gjorde mål innan Täby tog time-out - som följdes av nya IBK-mål.
- Det var match i ungefär 30 minuter. Sedan började Täby hänga läpp samtidigt som vi fortsatte att spela vårt spel. Det var skönt att se att vi bara manglade på, sade Mika Packalén.
Gubbkedjan inte intakt
Gubbkedjan var spräckt under matchen, eftersom Packalén beordrat lagkaptenen Andreas Wahman till backposition. Om den lösningen även är aktuell för morgondagens tuffa hemmamatch mot Huddinge vet IBK-coachen ännu inte.
- Vi väntar på besked från förbundet hur det blir med Mikael Lundins avstängning. Just nu har vi ingen aning, sade Packalén.
Poängbäst i IBK blev Tobias Wendelstig som gjorde två mål och tre assists. Även Fredrik "Fredda" Larsson hade en lyckad kväll med tre fullträffar.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!