Imponerande Guteseger på Söderstadion
FOTBOLL. FC Gute chockade Hammarby TFF på Söderstadion.Gotlänningarna vann med klara 3-0 och avancerar i division 2 södra Svealand.- En taktisk seger, säger Mikael Åskoogh som gjorde sitt första mål för säsongen.
Foto: Fotograf saknas!
När en seger behövdes som mest kom den och med besked. 3-0 på Hammarby TFF var ett styrkebesked. Gute valde en offensiv 3-4-3-uppställning mot seriens målfarligaste och mest spelskickliga lag.
Harring tillbaka
Hemmalaget var chockat på sin egen arena och det utnyttjade FC Gute. Efter 24 minuter skickade comebackande Mattias Harring in ett inkast mot straffområdet som nickskarvades av Daniel Engström fram till Jakob Sandberg och 1-0.
- Vi körde med hög press och det gjorde Hammarby konfunderat, säger Rosengren.
Redan i förra matchen mot Värmbol (1-2) visade Gute tecken på en uppåtgående form - nu vet vi att så är fallet.
- Vi jobbar hårt och för varandra. Ingen faller ur ramen och Hammarby blir grinigt, säger Håkan Rosengren.
I den 65:e minuten kom matchens delikatess eller som Håkan Rosengren valde att uttrycka det:
- Årets mål på Söderstadion.
Mål värt att vänta på
Mikael Åskoogh bryter ett uppspel på högerkanten, driver in mot straffområdet, skottfintar och klipper in 2-0.
- Ett fint skott. Det var mitt första mål och det var värt att vänta på, säger Åskoogh.
- Vi får en djävulsk energi efter det målet och på det hela gör vi en förbannat bra fotbollsmatch, fortsätter Håkan Rosengren.
Jakob Sandberg var den som skulle få avsluta målskyttet efter 77 minuter med sitt 3-0.
Segern innebär att Gute lämnar över kvalplatsen till Rynninge och klättrar två placeringar i tabellen.
- Det gjorde inte ont. Nu njuter vi en stund, men sedan börjar vi ladda för nästa match, säger Rosengren.
Nästa helg väntar ny ödesmatch - Rynninge på Gutavallen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!