IFK Visby skakade Bajen
FOTBOLL: SM-slutspelet i futsal är slut för både IFK Visby och Dalhem.Men IFK var nära att tvåla till självaste Hammarby i sin andra gruppspelsmatch.- Bland det bästa jag sett oss spela, säger IFK:s Thomas Wickman.
- Vi blev lite paffa över de långa matcherna och försökte spara kraft till match två. Men vi hängde ändå med bra i en halvlek, tycker Thomas Wickman.
Utvilat Hammarby
Efter kort vila var det så dags att ge sig på ett utvilat U18-lag från Hammarby. Även här tog IFK Visby initiativet och ledde i paus med 3-1. I andra halvlek hade IFK även 4-2 och 5-3, men laget föll till slut med 5-7.
- Det var en jävligt bra match, bland det bästa spel jag sett från vår sida, säger Thomas Wickman.
På damsidan förlorade även Dalhem i två raka. Helena Nirs och Frida Åberg-Mattsson gjorde varsitt mål mot div 1-laget Eskilstuna united, men gotlänningarna föll ändå med 2-5. Sedan blev det hela 0-6 mot Farsta, som trillade ur Dalhems serie i fjol.
Sista matchen
- De håller inte i elvamanna, men har några duktiga spelare inomhus, analyserar Dalhems Claes Pettersson.
SM-slutspelet i futsal, som nu är över för gotländsk del, var även de sista matcher som "gamla" Dalhem spelade utan sina nya lagkamrater från P18.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!