Hjulspåren sabbar Eskelhems säsong
FOTBOLL. Eskelhem tvingas att spela vårens hemmamatcher på bortaplan.Någon körde strax innan nyår sönder fotbollsplanen som nu måste repareras.- Det drabbar hela klubben. Från knattar till a-lag, säger Lena Vallervind, ordförande i Eskelhem GoIF.
Foto: Rolf Jönsson
I början av året upptäcktes sabotaget.
- Någon har kört folkrace så hela fotbollsplanen är förstörd av hjulspår, säger Tage Söderdahl, lagledare i klubbens a-lag.
Vid två tillfällen har gärningsmännen sladdat runt på fotbollsplanen.
Klubbens ordförande Lena Vallervind uppskattar spåren som 10-15 centimeter djupa.
- Man blir arg och ledsen. Jag tror inte att de som gjorde det förstår vad det innebär. Åtminstone hoppas jag att de inte förstår innebörden, säger hon.
Inget spel i vår
Klubben ska nu reparera de skador som bilarna åstadkommit och tidigast efter sommaren kan planen tas i bruk.
- Först ska man fylla igen spåren och sedan ska man så nytt gräs, säger Tage Söderdahl.
För a-laget innebär det att man inte kan spela hemmamatcherna på den egna planen utan istället får flytta till Västerhejde. Detta genom att Eskelhem sedan ett par säsonger tillbaka har ett samarbete med IFK Visby.
- Men det värsta av allt är att det drabbar ungdomsverksamheten. Vi skulle haft två sammandrag här som vi blir tvungna att ställa in, säger Lena Vallervind.
Oklart om fotbollsskola
Detta innebär i sin tur ett ekonomiskt bortfall i form av den kioskverksamhet som var planerad.
- Nu får ungdomarna träna på den lilla gräsplätten vid skolan istället. Som det ser ut nu vet vi inte om vi kommer att kunna genomföra den planerade fotbollsskolan heller, men vi hoppas verkligen det, säger Lena Vallervind.
Händelsen är polisanmäld och nu är det aktuellt att sätta upp en vägbom på vägen ner till idrottsplatsen.
Totalt beräknas iordningställandet av idrottsplatsen kosta klubben 8000 kronor.
- Tråkigt. Vi vill egentligen att idrottsplatsen ska vara tillgänglig för alla som den varit i 50 år, säger Lena Vallervind.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!