Framtidens ledare möttes i FÄrösund
ALLMĂNT. I helgen invaderade unga idrottsledare Kustparken i FĂ„rösund i en stor ledarcamp.- Vi vill vara med och bry oss om framtidens ledare, sĂ€ger den förre ishockeyspelaren Peter Jakobsson som numer arbetar pĂ„ ett försĂ€kringsbolag.
Foto: Frilans
- Vi har fÄtt ihop gruppen vÀldigt fort. Det har varit ett bra upplÀgg pÄ allt hittills, sÀger en av ledarna Jens Aronsson.
Viktigt ta hand
Arrangören har en idrottsfond dÀr en procent av vinsten gÄr rakt ut till idrotten och en procent av vinsten som idrotten fÄr gÄr till att arrangera ledarcamper pÄ flera olika plaster i Sverige.
- Det Àr ju viktigt att det finns sÄna hÀr ledarcamper. Vi tycker att det Àr ett bra sÀtt att ta hand om dem. Visar att vi vill vara med och bry oss om framtidens ledare, sÀger Peter Jakobsson.
Peter Jakobsson berĂ€ttade om sina egna erfarenheter som ishockeyspelare, nĂ€r han bland annat vann SM-guld 1997 med FĂ€rjestad. Ăven vilka ledare som har betytt mycket för honom.
- Per BÀckman Àr den som fick ut mest av mig som spelare. Han trivdes jag riktigt bra med. SÄ det Àr en av mina favoriter, sÀger han.
PÄ ledarcampen fick man möta ledare frÄn olika idrotter, lyssna pÄ förelÀsningar, teambuildning var nÄgon av aktiviteterna under helgen.
- Jag kommer frÄn fotbollen och bara för att vi Àr en sÄn stor sport sÄ tar vi inte sÄ mycket hjÀlp frÄn andra idrotter. Det hÀr Àr ett bra stÀlle att bolla idéer pÄ, sÀger Jens Aronsson.
Packalén talade
Gotlands bidrag som förelÀsare var Endres sportchef Mika Packalén som bland annat vunnit SM-guld med Balrog 2005 som huvudtrÀnare.
- PÄ ett sÀtt Àr det hÀr mitt vardagsrum. Jag har idrotten att tacka för vÀldigt mycket. SÄ dÄ Àr det kul att fÄ förelÀsa inför sÄ mÄnga intresserade. Det hÀr Àr ju en klar skillnad frÄn chefer inom nÀringslivet och idrottare.
Ledarcampen arrangeras var annat Är och Jens Aronsson var vÀldigt nöjd över att fÄ komma till Gotland:
- Det Àr ju lite roligare att komma hit och fÄ se ön. Annars Àr det gotlÀnningarna som fÄr Äka till oss. Men nu fick vi alla Äka hit, sÀger han.
SÄ jobbar vi med nyheter LÀs mer hÀr!