Favoriten omkull på upploppet - segern till Finland
ENDURO: Det krävdes sex varv och över tre timmars körning under omständigheter som till och med i GGN-sammanhang ansågs förjävliga.Ändå låg de två favoriterna Mats Nilsson och Samuli Aro jämsides ända in på upploppet i Gotland Grand National i lördags.Efter stor dramatik blev det för första gången finsk seger, sedan Mats Nilsson vurpat 150 meter före mål.
Hela veckan hade det snackats om en torr bana i årets Gotland Grand National. Men när det väl blev åka av i lördags var det lerigare än på länge. Regnet strilade hela dagen, och en jämntjock dimma låg som ett lock över Tofta skjutfält.
Nio sekunders skillnad
De två som på förhand sågs som de största favoriterna, fjolårsvinnaren Mats Nilsson, SMK Dala, och utmanaren, den finske trefaldige endurovärldsmästaren Samuli Aro, blev också mycket riktigt de som slogs om segern. Ända in på upploppet.
Som mest under de dryga tre timmarnas körning skiljde det nio sekunder mellan de båda. Då hade man nått halvvägs in på det sjätte och sista varvet, och det var Samuli Aro som låg i täten.
Utan glasögon
Ett par hundra meter före mål hade Mats Nilsson kommit ikapp och också gått om, men han låg inte mer än två sekunder före finnen.
Då kom vurpan.
- Jag såg ingenting, körde rätt i ett dike, förklarar Mats Nilsson, som vid det laget sedan länge körde utan glasögonen, som han tappat tidigare, och därmed av förklarliga skäl hade stora problem med sikten.
Samuli Aro kunde därmed ta sig förbi sin konkurrent än en gång, och stod till slut som segrare med 28 sekunders marginal.
- Jag uppfattade aldrig att Mats gick omkull. Det var först här uppe på kullen alldeles innan mål som jag insåg att jag inte längre hade Mats tätt bakom, förklarar segraren.
...och utan bakbroms
Med tre VM-guld hittills i karriären kan Samuli Aro därmed lägga till en GGN-seger, lika stort som VM, menar han. Förutom en seger resulterade GGN också i rejäl värk i armarna för finländaren.
- Min bakbroms gick sönder på andra varvet, så jag tvingades använda handbromsen resten av loppet. Med det underlag som är, stenar och mycket lera, riktigt halt, så var det otroligt jobbigt för armarna, säger finländaren, sträcker med stor möda armarna i luften och tillägger:
- Men just nu spelar det ingen roll. Det regnar, jag har ont, loppet var hemskt... Men jag har vunnit och det känns helt underbart.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!