Norman Hunter gjorde 28 landskamper för England och var med i truppen som tog VM-guld i fotboll pÄ hemmaplan 1966, dock utan att fÄ spela.
Men det var som centralgestalt i det Leeds som kom att dominera engelsk fotboll nÄgra Är i början av 70-talet han gjorde sig ett namn.
Hunter, som blev 77 Är gammal, blev en stor profil Àven för en svensk publik genom "Tipsextra", nÀr tv började sÀnda engelsk fotboll pÄ lördagarna 1969.
Tillsammans med spelare som Billy Bremner, Terry Yorath och Jack Charlton formade Hunter bilden av Leeds som ett tufft, ibland brutalt, spelande typiskt engelskt lag.
Under sina 14 Ă„r i klubben vann Norman Hunter engelska ligan tvĂ„ gĂ„nger. Han spelade Ă€ven final i dĂ„varande Europacupen 1975 mot Bayern MĂŒnchen som hade svenskarna Björn Andersson och Conny Torstensson i laget. Den matchen förlorade dock Leeds med 0â2.
Hunter togs in pÄ sjukhus den 10 april efter att ha konstaterats vara smittad av coronaviruset.
"Trots sin kÀmpaanda och sjukvÄrdens insats förlorade han sorgligt nog sin kamp i morse", skriver Leeds i ett uttalande.
Efter karriÀren fortsatte Norman Hunter att jobba för Leeds i olika roller och arbetade Àven som expertkommentator i radio.
"Han efterlÀmnar ett stort tomrum i Leedsfamiljen och vi kommer alltid att minnas det han Ästadkom", skriver Leeds.