"Det är oerhört illa för idrotten"
ALLMÄNT: De planerade prishöjningarna och försämringarna av färjetrafiken hotar att slå hårt mot den gotländska idrotten.Nu engagerar sig Riks-idrottsförbundets ordförande Karin Mattsson i Gotlands sak.
Rikstrafikens förslag om nästa års Gotlandstrafik slog ned som en bomb för en och en halv vecka sedan. Ända sedan dess har aktiviteten varit febril i den gotländska idrottsrörelsen.
Till Gotlands idrottsförbunds kansli har det kommit in massor av remiss-svar från föreningar och förbund där oron är mycket stor för vad färre turer och högre båtpriser ska betyda.
- Det är inte bara för det egna resandet som oron finns, utan kanske ännu mer för resandet till ön. Många klubbar är ekonomiskt beroende av sina satsningar på idrott och turism och de befarar nu att antalet besökare ska minska, säger Gotlands idrottsförbunds kanslichef Patrik Oscarsson.
Annat perspektiv
Senaste veckan har också GI:s ordförande Lars Sjöholm haft tät kontakt med Riksidrottsförbundets dito Karin Mattsson som snabbt satt sig in i saken.
Karin Mattsson har lovat att agera och att göra vad hon kan för att stoppa försämringarna av färjetrafiken.
- Man måste se det här ur ett annat perspektiv, vilken betydelse idrotten har i Sverige. Vi jobbar hårt för att hela Sverige ska leva och att alla delar av Sverige ska kunna konkurrera och tävla på lika villkor. Det här är ju gotlänningarnas landsväg vi pratar om, säger Karin Mattsson.
Om prishöjningarna ändå kommer, kan RF då kompensera genom att höja resebidraget till Gotland?
- Det är ingen fråga som ska diskuteras nu. Först ska vi se till att det här inte drabbar idrotten, säger RF-ordföranden.
Vilka argument har du att framföra?
- Att idrottens natur är att tävling, träning och uppvisning ska kunna bedrivas i utbyte mellan olika orter och där förutsättningarna ska vara likvärdiga för alla. Gotland har en speciell situation, säger Karin Mattsson.
Priserna värst
Efter att förslaget på turlista kommit är det först och främst priserna (höjning på i genomsnitt 30 procent) som idrotten vänder sig emot.
De viktigaste turerna finns kvar, bland annat att det går att åka till Nynäshamn över dagen på helger, året om.
- Ett önskemål är att det också ska gå att åka över dagen till Oskarshamn på samma sätt. Det är den synpunkt vi har på den nya turlistan. Som det är nu är det bara vissa månader vi kan det, säger Patrik Oscarsson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!