Countakis bästa gotländska
Enduro: Det är bara andra året hon kör enduro, men i lördags blev Annette Countakis bästa gotländska.- Jag är jättenöjd, säger hon.
Foto: Per Wallstedt
Hon lyckades nästan perfekt.
Det blev en total 16:e plats men av gotländskorna var hon starkast.
- Jag siktade också på klassikern och det klarade jag ju av, säger hon.
Det behövdes två varv på banan ute på Tofta skjutfält för att Countakis skulle få hem klassikern - det blev fyra.
- Ifjol kom jag tre varv.
Hon gillade banan.
- Jag är van att köra på Gotland, men det är klart att det blev lite spårigt efter ett tag. Det var trångt de första två varven, men de sista två så kändes det nästan som om man körde själv, säger hon.
Hela racet gick utan några större problem eller missöden för Countakis.
- Jag körde fast i hästskon på sista varvet men kom loss efter några minuter. Min styrka är kanske inte att jag åker fort utan att jag kör mycket på säkerhet. Det och konditionen är nog mina styrkor, säger Annette Countakis.
Emma Nilsson, som GT-sporten träffade inför årets tävling, kom på en 23:e plats och blev näst bästa gotländska.
Även hon siktade på klassikern och med sina tre varv så klarade hon det med råge.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!