Broberg: ? Åker vi ur så är det kris
Bara tre poäng till Ristomta under strecket.Visby IBK är indraget i bottenstriden i division 2.I morgon väntar en mycket viktig match hemma mot Tyresö Trollbäcken.GA ställde fem frågor till tre framträdande personer i IBK-lägret.
Visby IBK har gått från ettan till nedre halvan i tvåan på ett halvår. GA ställde fem frågor till tre personer i Visby IBK ? assisterande tränaren Marcus Broberg, marknadschefen Hasse Pedersén och spelaren Stefan Henriksson.
1) Vad tycker du om första halvan av säsongen?
2) Varför har det gått så tungt?
3) Dina förväntningar inför säsongen
4) Hur kommer ni att agera nu ?
5) Vad säger du om helgens match? Marcus Broberg:
1) Det har gått lite under förväntan, men kanske inte så mycket som folk utifrån tycker. Vi låg lågt inför säsongen och visste att det kunde bli ett mellanår. Vi tappade många spelare och i fjol var det stor turbulens i klubben. Men lite mer hade jag förväntat mig.
2) Bra fråga. Vi har varit för svaga i slutminuterna och förlorat många jämna matcher, men varför vet jag inte.
3) Att vi skulle bli ett mittenlag. Ligger vi där vi gör nu när säsongen är slut så är det ingen kris, men åker vi ur så är det kris.
4) Vi har ändrat lite på uppladdningen och springer nu utomhus precis innan vi kliver in på planen, något spelarna har tyckt varit bra.
5) Viktig, nu måste vi köra på och börja våga vinna.
Hasse Pedersén:
1) Den är för dålig poängmässigt. Vi har inte haft marginalerna på vår sida, även om det inte är någon ursäkt.
2) Svårt att svara på. Det har spekulerats i att serien är dålig, men det är skitsnack. Det finns otroligt många bra spelare i division 2-klubbarna runt Stockholm. Se på Hammarbys Mikael Östlund och Huddinges Adam Grane till exempel.
3) Fyra eller femma. Jag hade nog hoppats på toppfyra för det finns kapacitet i det här laget.
4) Vi kommer inte att sitta still och titta på om det fortsätter att gå dåligt, det gjorde vi alldeles för länge i fjol. Tror också att det behövs tuffare träningar där spelarna smäller på varandra lite. Eventuellt kan det bli aktuell med några förstärkningar.
5) Jag vill gärna inte kalla det för ödesmatch, men vi måste i princip vinna mot Tyresö Trollbäcken för att få lite arbetsro under julen. Sen skall man komma ihåg att dom fått en av Sveriges bästa tränare i Mikael Packalén. Han tog SM-guld med Balrog i fjol och Tyresö Trollbäcken vann direkt mot topplaget Bele Barkarby med Packalén som tränare.
Stefan Henriksson:
1) Den har varit dålig, resultatet talar för sig själv.
2) Ja, om vi visste det... Vi har en negativ trend från senaste säsongen med mycket förluster. Sen har vi ju många nya spelare i laget.
3) Knappast att vara där vi är nu. Tycker att vi har ett lag som borde ligga högre i tabellen och jag hade nog hoppats på tätkänning när säsongen var färdigspelad.
Officiella målsättningen är dock att vara ett mittenlag och att vinna nästa säsong.
4) Vi har jätteproblem med den mentala biten vilket vi måste förbättra.
5) Vi beöver vinna och därför är matchen jäkligt viktig. Det gick ju bra senast (7-3 i premiären) mot Tyresö Trollbäcken.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!