Bernt, Fredian & Arne vann Mulde World Cup
- Nackdelen är att det inte går att sätta varpan så hårt. Men annars är det ett underbart underlag, säger tävlingsledaren Jan Larsson.
Lagen delades in i två grupper där gruppsegrarna möttes i final och tvåorna i match om tredje pris.
Finalen mellan gruppsegrarna Ulrika Pettersson/Fred Klingvall/Sven Gillerfors och Bernt Jacobsson/Fredian Lundberg/Arne Eriksson blev en dramatisk historia.
- Det blev en mycket spännande final där det aldrig skiljde mer än två stick under hela tiden, säger Jan Larsson.
Vid ställningen 11-11 kunde till slut Bernt/Fredian/Arne avgöra och blev därmed årets mästare i Mulde ridhus.
Om finalen blev en jämn och tuff tillställning var matchen om bronset desto mer odramatisk. Den vanns av Sven-Ivan Rieém/Rolf Burgesäter/Bertil Carlsson efter seger med 12-5 över Eilert Westerlund/Jan Klintbom/Ulla Pettersson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!