Banda gick på knock i premiären

VARPA: Se upp för Banda.
När klassikern Hellvivarpan drog igång säsongen i lördags så dominerade klubben både bland herrarna och damerna.
- De här är varpans nya stjärnor, säger tävlingsledaren Torsten Andersson.

Sport2006-05-15 06:00
Som GA skrev i lördags så har Banda fått några riktigt vassa nyförvärv.
Bröderna Kenneth och Tommy Pettersson har lämnat Hablingbo och visade direkt i varpapremiären att duon kommer plocka hem många titlar till klubben.
Två andra från Banda som visade klass på Stubbhaga IP i Hellvi i lördags var Malin Karlsson och Linnea Appelqvist som båda fyller 17 år i höst.

Vann samtliga kulor
Tjejerna "sopade banan" med övriga och vann alla sina kulor.
- Härligt, det gick verkligen bra i dag, säger Linnea och Malin till GA-sporten efter vinsten.
Tuffaste blev det för Bandatjejerna mot Fårös Sara Broberg och Linnea Rohnström, en match som slutade 12-9.
Sedan övertygade Linnea Appelqvist och Malin Karlsson stort i den strålande solen och vann två kulor med klara 12-1.
- Det kändes bra från första stund, vi är jättenöjda, fortsätter tjejerna.
39 lag hade kommit för att delta i klassikern Hellvivarpan som avgjordes för 24:e gången.
- Kul att säsongen äntligen är igång på allvar, tycker Linnea Appelqvist.
Varför gick det så bra i Hellvivarpan?
- Här tävlar man i dubbla stick, vilket gör att allt går mycket fortare om båda kastar bra och det gjorde vi, säger Malin Karlsson.
Tvåa i damklassen kom just Fårö med Sara Broberg och Linnea Rohnström.

Seger för bröderna
Bland herrarna vann Kenneth och Tommy före tidigare klubbkamraterna Olof Lithberg och Ola Nilsson. Även Kenneth och Tommy lämnade Stubbhaga obesegrade. I oldboysklassen (flest deltagande lag) var Ekstaduon Vide Nygren och Bernt Jakobsson bäst.
Tävlingsledningen med Torsten Andersson i spetsen var mycket nöjd med tävlingen och hyllade Bandas yngre förmågor:
- De här är varpans nya stjärnor, menar han.
För 18:e året i rad delades även Nordkalkspriset ut i samband med Hellvivarpan. I år fick Fårö mottaga det fina priset som går till den klubb som tog hem flest stick.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!