Ahrling ny tränare i Gothem

FOTBOLL. Dalhem och Gothem utökar ledarstaben inför nästa säsong.
Det mest kända namnet är tidigare P 18-ledaren Björn
Ahrling som blir ansvarig för
Gothems division 4-lag.
- Skall bli kul. Blir som en nystart nerifrån, säger Björn Ahrling.

Sport2005-10-26 06:00
Det här är ett led i den gemensamma satsningen mot division 1 och 3 för respektive lag.
- Gothem har många bra ledare sedan tidigare, men visst är det kul att få huvudansvaret.
Med mina många år som fotbollstränare hoppas jag kunna tillföra något, säger Björn Ahrling som ersattes av Sören Lorentzon i P 18 i augusti.
- Jag skulle ljuga om jag sa att jag inte saknat fotbollen, det här blir som en nystart, fortsätter Björn Ahrling.
Målsättningen stödjer han fullt ut:
- Ja, visst. Det skulle vara löjligt att säga något annat. Vi vill vinna fyran och gå upp i trean även om lag som Hansa/Hoburg alltid är bra.
De nya i ledarstaben förutom Björn Ahrling är: Claes Pettersson, Sabine Buskas och Jonny Pettersson.
- Vi är mycket glada och stolta att få dessa ledare till A-truppen i vår fortsatta satsning mot högre divisioner, säger Dalhems tränare Roine Söderlind.
Per Othberg som var tränare för Gothem i fyran i år kommer enbart att koncentrera sig på tränarbiten för målvakter.
Dalhem och Gothem inledde ett samarbete inför årets säsong där lagen slutade tvåa i sina respektive serier.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!