PÄ tisdagen tvingades Solbergabadet och Hemsebadet hÄlla stÀngt under eftermiddagen och kvÀllen, och det Àr redan nu klart att Hemsebadet kommer att tvingas ha stÀngt till helgen. Anledningen Àr att det inte finns tillrÀckligt med personal som kan arbeta i simhallarna.
â Det har varit flera i vĂ„r ordinarie personalsyrka som blivit sjuka nu den senaste tiden, och dĂ„ har vi alldeles för fĂ„ vikarier som kan hoppa in. I vĂ„ras hade vi en vikariepool pĂ„ sex-sju personer, men nu till hösten finns det bara tvĂ„ personer kvar. Vi har försökt rekrytera fler, men inte lyckats, berĂ€ttar PĂ€r Gustafsson, enhetschef för öns simhallar.
Varför lyckas ni inte rekrytera fler tror du?
â Jag vet inte vad det beror pĂ„. Det Ă€r ju inte vem som helst som kan jobba pĂ„ bad. Man ska klara av ett livrĂ€ddningsprov och vara serviceinriktad bland annat, men klarar man det sĂ„ internutbildar vi. Vi hade en ansökan ute i augusti, men vi fick bara in sex-sju ansökningar.
Hur stort problem Àr det hÀr?
â Det Ă€r ett jĂ€ttestort problem. SĂ€kerheten Ă€r nummer ett, och vi mĂ„ste ha en viss grundbemanning. PĂ„ Solbergabadet Ă€r tvĂ„ personer som mĂ„ste jobba nĂ€r vi har öppet, och i Hemse Ă€r det tre personer. Det krĂ€ver rĂ€tt mycket personal, och det krĂ€ver att vi har en rĂ€tt stor vikariepool.
PÀr Gustafsson sÀger Àven att problemet blir extra stort nÀr man tvingas hÄlla stÀngt just under skolloven, dÄ det drabbar simhallarnas inkomst. Han hoppas dock att man kan hitta fler vikarier genom ett projekt som man startar i början av november i samarbete med Arbetsförmedlingen.
â Vi kommer att informera pĂ„ plats om hur det Ă€r att arbeta pĂ„ baden, och sedan fĂ„r de som Ă€r intresserade gĂ„ en badbevakarutbildning. Vi gjorde samma sak i vĂ„ras med gott resultat. DĂ„ utbildade vi tio stycken, varav sex-sju sedan skrev in sig i vĂ„r vikariepool. Vi hoppas pĂ„ samma resultat nu, sĂ€ger han.
PÀr Gustafsson uppmanar Àven andra som Àr intresserade av att jobba pÄ simhallarna att skicka in ansökningar.
â Det man behöver Ă€r ju att vara simkunnig och att klara livrĂ€ddningsprovet dĂ€r man ska ta upp en docka frĂ„n 4.20 meters djup. Det Ă€r givetvis ett plus om man Ă€ven Ă€r serviceinriktad. DĂ€refter internutbildar vi genom att ge en badbevakarkurs dĂ€r man fĂ„r lĂ€ra sig allt det man behöver för att arbeta i simhallarna.
Som lÀget ser ut i dagslÀget kommer Solbergabadet ha öppet som vanligt under resten av veckan.