I SVT-dokumentären "Josefin Nilsson – Älska mig för den jag är" berättar både hon själv, i en inspelning från 2015, och storasyster Marie Nilsson Lind om det fysiska och psykiska våld som Josefin Nilsson utsattes för under 90-talet. I sin självbiografi, som aldrig hann bli klar innan hennes död den 29 februari 2016, skrev hon bland annat: ”Jag minns hur han knuffade till mig så jag for in i väggen i tamburen hos mig, med sådan kraft att jag fastnade i väggen”.
Hennes dåvarande partner, som är skådespelare, dömdes 1997 för misshandel, upprepade olaga hot, skadegörelse och överträdelse av besöksförbud. Under lördagen hölls en manifestation utanför den arbetsplats där mannen i nuläget är anställd. Lördagens föreställning ställdes in "på grund av sjukdom".
Expressen har varit i kontakt med mannen, som säger att han ligger sjuk i 40 graders feber.
– Just nu vill jag bli frisk och komma på benen och kunna tänka klart. Jag förstår att det är storm och bombardemang runtomkring mig och den här tjugo år gamla skiten. Jag kan mycket väl tänka mig att ge min version men inte i dag, säger han till tidningen.
Expressen: Många är arga och upprörda på dig just nu efter vad som framkommit i dokumentären.
– De får vara det så länge. Det är inget jag kan göra nåt åt nu. Det är en gammal historia och bygger på vad en människa säger och hur hon upplever det här, säger mannen till Expressen.
Han tar lätt på reaktionerna och menar att det är en liten klick som är upprörda.
– Ni vill skriva om detta men det är sådant som folk egentligen inte bryr sig om. Nu finns det en hel kvinnoorganisation som kan tänka sig bli upprörda av det här. Men det här är gamla grejer och det är redan dömt i det här. Det finns ingen rättegång eller någon som skulle ta upp det här. Människan är dessutom död och kan inte höras, säger han.
Mannen dömdes först 1997 till tre månaders fängelse, men hovrätten valde att ändra straffet till villkorlig dom.