De gör uppror för landsbygden

Över hela landet deltog bönder i fredagens Landsbygdsuppror. Ronja Björkqvist ledde upproret på Gotland.

Även åkerier på landet deltog i Landsbygdsupproret.

Även åkerier på landet deltog i Landsbygdsupproret.

Foto: Dennis Pettersson

uppdaterad bilder/webb-tv2015-04-03 14:29

Videon är inte längre tillgänglig

Det såg inte ut att bli något uppror på Gotland, men i sista stund lyckades Ronja Björkqvist, främst via facebook, samla ihop en skara unga lantbrukare som samlades vid Lövsta på fredagen. Traktorer och lastbilar deltog i tåget som gick till Östercentrum i Visby där deltagarna delade ut information om Landsbygdsupproret.

– Jag trodde inte att så många skulle komma och inte att det skulle komma folk som inte har maskiner, säger Ronja Björkqvist när deltagarna samlas på Lövstas gårdsplan.

Joakim Johansson är en av deltagarna. Han deltar i tåget med en lastbil från åkeriet där han är anställd.

– Går det dåligt för bönderna så går det dåligt för åkerierna också.

Han är inte bara åkare utan driver även lantbruk tillsammans med sin bror. Sjunkande mjölkpriser, köttpriser som går upp och ner och dåliga spannmålspriser är faktorer som Joakim Johansson räknar upp, som gör tillvaron svår för lantbrukare.

– Förhoppningsvis ska det här få folk att förstå att det inte är så himla roligt att vara bonde. De EU-stöd vi får är ingenting mot vad vi lägger in i lantbruket varje år, säger han.

Landsbygdsupprorets budskap är att Sveriges urbanisering måste stoppas. Bönderna blir färre och servicen på landsbygden blir sämre. Landsbygdsupproret uppmanar folk att bland annat köpa svenskproducerad mat, bojkotta importerat kött och mejeriprodukter, gynna småföretag och bosätta sig på landet.

– Genom att visa upp oss så hoppas vi att folk får upp ögonen och blir mer intresserade av frågan, säger Ronja Björkqvist.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om