Två inbitna fans är Sofia Gustafsson och Felicia Lindberg från Vingåker. De älskar Lars Winnerbäck och lyssnar på hans musik i princip varenda dag.
- Jag har inte sett honom live förut så det här känns underbart, sa Sofia Gustafsson.
De båda vännerna är rörande överens om att Lars Winnerbäcks styrka är hans låttexter.
- Han beskriver det så bra att man ser allt framför sig, förklarade Sofia Gustafsson och kompisen Felicia Lindberg fyllde i:
- De förklarar så väldigt mycket och ger en massa känslor, säger hon.
Innan det stora huvudnumret uppträdde den svenska sångerskan Anna Järvinen med sina sköra röst. Något som uppskattades av bland andra Monica Franc.
- Hon var väldigt duktig, en fin röst, sa hon.
Monica besökte konserten tillsammans med sina väninnor Gunilla Flakstad och Anna Forslund. Alla tre kommer från Stockholm och är på semester i Visby.
- Jag äger ingen skiva med Winnerbäck precis, men vi ville gå hit när vi ändå är i Visby, sa Anna Forslund.
När klockan slog nio steg Lars Winnerbäck upp på scenen helt enligt schema. Först ut på repertoaren var hans nya låt "Jag var och köpte en kostym". En låt där det mörka förstärktes av en film projicerad på scenen där en kvinna i svart dansade på en kyrkogård.
Efter det höjdes tempot och "För den som letar" spelades, men det var först vid tredje låten som publiken gungade och sjöng med i igenkännande. "Dunkla rum" fick alla som någon gång lyssnat på Winnerbäck att genast känna igen sig. Sofia Gustafsson behövde inte gå hem besviken. Hennes och många andras favoritlåt "Hugger i sten" kom även den. Utanför Gutavallen hade flera samlats för att få en upplevelse av Visbysommarens stora konsert. Vid vägkanten stod brassestolar uppradade.