- Vi valde att ha en blixtinkallad ickevåldsdemontration igår, när vi fick höra att det satt nazister på båten.
Markus Runtzell har tidigare bott på Göransgården i Visby. Han har av olika skäl valt att lämna stället, men sympatiserar med de ungdomar som ockuperar byggnaden.
Ockupanterna har tidigare i veckan nåtts av beskedet att det var på väg en grupp högerextrema personer till Gotland. Igår kväll klev de i land i Visby.
Ungdomarna valde därför att blixtinkalla en manifestation, där ett 60-tal ungdomar gick fram till färjeterminalen för att visa sina åsikter:
- Vi gick inte med några plakat. Vi ville helt enkelt visa var vi har våra sympatier och att vi ville bemöta det här på ett fredligt sätt.
Manifestationen gick enligt Markus Runtzell mycket lugnt tillväga.
- Vi vet inte varför de kommer hit eller varför vi retat upp dem så. Antagligen handlar det om att vi propagerar för en bostadspolitik som inte passar dem, med en utbyggd allmännytta.
Markus Runtzell vänder sig mot rykten som gör gällande att ungomarna bor gratis på Göransgården:
- De bor inte alls gratis. De är inne i en förhandlingsperiod med ägaren Magnus Wiman. Dessutom måste ockupanterna lämna Göransgården innan november månad slut.
Men varför svarar ni med samma mynt, och kastar sten ni också?
- Vi har varit utsatta för regelrätta mordförsök sedan en vecka tillbaka med stora stenar som kastats in i folks sovrum. Vi känner oss helt enkelt maktlösa, och vet inte hur vi skall hantera situationen.
Men det har ju varit oskyldiga som drabbats?
- Det var rent ut sagt fucking jävla skit att det drabbade ett äldre par, säger en märkbart skakad Markus Runtzell. Vi kan inte sitta och vänta. Polisen skall skydda oss men i väntan på att de gör det måste vi agera.
Markus Runtzell beskriver hösten på Göransgården som lugn och fredlig:
- Vi har ju bara suttit där och druckit the och spelat tv-spel. Jag fattar inte hur det kan reta upp folk så.
Markus Runtzell håller inte med att ockupanterna vägrat prata med polisen.
- Det stämmer inte alls. Vi vill ha en dialog med polisen.