Miljöpartiet siktar på tillväxt
Klimatfrågan och kampanjen för Södra hällarna har gett Miljöpartiet vind i seglen. Partiet siktar på att fördubbla antalet mandat i kommunfullmäktige i höstens val.
Miljöpartiet har fyra platser i kommunfullmäktige. Målsättningen är att vara dubbelt så många efter höstens val, och därför har fullmäktigelistan vuxit till 20 kandidater.
Överst står partiets lokala ordförande Stefaan de Maecker, följd av nykomlingen Cecilia Nygren.
- Jag är uppväxt på Gråbo, och flyttade tillbaka till ön efter att ha utbildat mig till biolog och agronom på fastlandet. Kampanjen om Södra Hällarna gjorde att jag engagerade mig i partiet, säger hon.
Trea är Daniel Bergvall, ersättare i fullmäktige och byggnadsnämnden. Efter honom följer Viveca Bornold, lantbrukare med Krav-odling i Hangvar och ledamot av fullmäktige. Femma på listan är Matias Lundström, även han en av de nuvarande fullmäktigeledamöterna.
En fördubbling av antalet fullmäktigeplatser skulle även ge plats åt Nina Hallberg, nyutbildad biolog, Grön ungdoms språkrör på Gotland Joakim Sjögren, samt Isabel Enström som flyttade till ön för att utbilda sig vid högskolan och som nu bott här i fem år.
Miljöpartiet siktar även på att ta ordinarie platser i samtliga nämnder. Den här mandatperioden har man bara ordinarie platser i tekniska nämnden, miljö- och hälsoskyddsnämnden och hälso- och sjukvårdsnämnden.
- Vi nöjer oss inte med att sitta på avbytarbänken längre, säger Daniel Bergvall.
2006 röstade 1 985 väljare på Miljöpartiet i fullmäktigevalet.
Lundabo toppar listan
Riksdagslistan toppas av en fastlänning, riksdagsledamoten Karin Svensson Smith från Lund. Hon är den här mandatperioden "fadder" för de gotländska frågorna i riksdagen, och har bland annat engagerat sig i debatten om färjetrafiken.
Två på riksdagslistan är Daniel Bergvall, följd av ytterligare en fastlänning. Det är Sofia Bothorp från Karlskrona, känd på Gotland för sitt engagemang för Ojnareskogen.
- Vi kör så det stänker i riksdagsvalet. De andra partierna ska få en tuff utmaning, säger Daniel Bergvall.
De främsta namnen på Miljöpartiets fullmäktigelista:
1 Stefaan De Maecker
2 Cecilia Nygren
3 Daniel Bergvall
4 Viveca Bornold
5 Matias Lundström
6 Nina Hallberg
7 Joakim Sjögren
8 Isabel Enström
9 Robert Hall
10 Anna Vigström
De främsta på riksdagslistan
1 Karin Svensson Smith
2 Daniel Bergvall
3 Sofia Bothorp
4 Matias Lundström
5 Anna Vigström
1 Stefaan De Maecker
2 Cecilia Nygren
3 Daniel Bergvall
4 Viveca Bornold
5 Matias Lundström
6 Nina Hallberg
7 Joakim Sjögren
8 Isabel Enström
9 Robert Hall
10 Anna Vigström
De främsta på riksdagslistan
1 Karin Svensson Smith
2 Daniel Bergvall
3 Sofia Bothorp
4 Matias Lundström
5 Anna Vigström
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!