Lugna gatan nÀr regionen flyttade

Mer Àn 500 arbetsplatser försvann frÄn innerstaden nÀr Regionen flyttade till Visborg. Med dem försvann ocksÄ en stor del av innerstadsbutikernas kunder.PÄ Indiska har lunchhandeln helt stannat av.

Nyöppnat. För Susanne Öbrant var det sjĂ€lvklart att hennes nyöppnade butik skulle ligga pĂ„ Adelsgatan. Hon vill vara pĂ„ en mysig affĂ€rsgata och inte i en galleria.

Nyöppnat. För Susanne Öbrant var det sjĂ€lvklart att hennes nyöppnade butik skulle ligga pĂ„ Adelsgatan. Hon vill vara pĂ„ en mysig affĂ€rsgata och inte i en galleria.

Foto: Rolf Jönsson

Visby2012-04-24 04:00

Klockan Àr halv ett och det Àr lugnt och stilla i butiken Indiska pÄ Adelsgatan. En ensam kund gÄr runt och tittar pÄ vÄrklÀder. För nÄgra Är sedan, nÀr det fanns mer Àn 500 kommunala arbetsplatser i innerstaden, brukade det vara full fart i butiken vid den hÀr tiden.


Spontan handel
- DĂ„ hade vi hela tiden nĂ„gon i kassan som tog betalt. Nu kan det gĂ„ en hel lunch utan att vi har en enda betalande kund, sĂ€ger butikschefen Peggy Pettersson.

Peggy har tittat pÄ försÀljningsstatistiken och kan konstatera att avbrÀcket för lunchhandeln sammanföll med Regionens flytt till Visborg. Och det kunderna inte handlar pÄ lunchen blir inte sÄlt.

- Lunchhandeln Ă€r spontan. Man ser en fin lykta eller duk och slĂ„r till. Den handeln gör du inte efter jobbet. DĂ„ vill du bara köpa din mat och Ă„ka hem, sĂ€ger Peggy Pettersson.

Lena Bertholdsson, som driver butiken Bertholdsson & Holm pÄ H 10 i HÀstgatsbacken tycker att regionens politiker kunde ha gjort mer för att hÄlla liv i innerstadshandeln. Beslut om köpcentra lÄngt utanför murarna, parkeringsavgifter och regionens flytt till Visborg har urholkat förutsÀttningarna för butikerna. Lena Bertholdsson betecknar besluten som "handelshinder".

- Hur tĂ€nkte dom? De som ska administrera vĂ€rldsarvet flyttade hĂ€rifrĂ„n, sĂ€ger Lena Bertholdsson vidare.

PÄ H 10 samlas flera butiker. Ellinor Andersson och hennes Wisby Dessertkonditori Àr en nykomling i lokalen.


BĂ€ttre lokal
Hon flyttade hit i vintras för att fÄ en bÀttre lokal och fÄ in fler kunder Àn vad hon tidigare hade pÄ Adelsgatan. Och hittills har det gÄtt bra. Serveringen och butikerna ger kunder till varandra.

Peggy Pettersson tror att Indiskas butik ocksĂ„ skulle vinna pĂ„ att flytta till exempelvis Östercentrum.

Men eftersom Indiska Àger fastigheten pÄ Adelsgatan blir butiken kvar dÀr den Àr.

Hon Àr orolig för framtiden:

- NĂ€r Coop flyttar och lĂ€mnar plats för fler butiker i gallerian pĂ„ Öster tror jag att det kommer att bli Ă€nnu vĂ€rre.

Men bland butiksĂ€garna pĂ„ Adelsgatan gĂ„r tongĂ„ngarna inte bara i moll. MĂ„nga handlare vill inte vara nĂ„gon annanstans. Susanne och Magnus Öbrant slog upp portarna till Butiken för ett par mĂ„nader sedan. De hade hört talas om att antalet kunder minskade pĂ„ Adelsgatan, men valde Ă€ndĂ„ att satsa just hĂ€r:


Mysig gata
- DĂ€r uppe pĂ„ Öster ser det ju ut som det gör överallt i hela Sverige. Vi valde att vara hĂ€r för att det Ă€r en mysig affĂ€rsgata, sĂ€ger Susanne Öbrant.

Och Annelie Engström, som driver klÀdbutikerna Friends, tror pÄ Adelsgatans framtid.


Passar inte in
Annelie storsatsar genom att slÄ ihop sin herr- och dam-butik till en stor affÀr i restaurang Brinkens gamla lokaler.

Innerstaden har nÄgot man inte kan fÄ nÄgon annanstans, tycker Annelie:

- Vi sĂ€ljer svenska mĂ€rken som vi vill vara ensamma om och vi skulle aldrig passa i en vanlig galleria. DĂ€r skulle vi inte fĂ„ den exklusivitet som vi har nĂ€r butiken ligger innanför murarna. Men visst skulle Adelsgatan kunna bli Ă€nnu bĂ€ttre om det var fler Ă„ret-runt-butiker, sĂ€ger Annelie Engström.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om