Biskopens bastu i fokus

Hur kommer stiftet att minnas Lennart Koskinen?Vid hans avslutande sammanträde med stiftstyrelsen stod biskopens bastu i form av en tunna i fokus.

Foto: Henrik Radhe

Visby2011-02-10 04:00

Den 26 februari lägger Lennart Koskinen ner biskopsstaven vid en mässa i domkyrkan. Senaste sammanträdet med stiftsstyrelsen var det sista under hans ledning. Med anledning av det framförde vice ordföranden Håkan Jonsson ett humoristiskt tal som avslutades med följande limerick:


En tvättäkta biskop från Visby stift
gjorde häromåret
denna bedrift
Fick bygglov för
bastutunna i Visby innerstad
utan att överklagandena stod i rad
Men numera är den väck med hjälp av en lastbilslift.

Efter talet fick Lennart Koskinen en påse rauk-te och sedan tågade styrelsen i väg till det dukade buffébordet. Där fick biskopen tillfälle att tala om tiden som varit. Samtidigt passade han på att ge några tänkvärda ord på vägen.

Vid sista sammanträdet var pilgrimsleden på Gotland ett av ärendena. Leden kan få internationell uppmärksamhet, eftersom European Culture Centre i år uppmärksammar S:t Olofs pilgrimsleder i Europa.

Stiftsstyrelsen gav vid sitt senaste sammanträde Inger Harlevi i uppdrag att undersöka om den gotländska leden kan tas med på den europeiska kartan över S:t Olofs pilgrimsleder.

Kyrkostyrelsen ger ett riktat församlingsbidrag på 670 000 kronor per år under 2011 och 2012. Pengarna ska användas till samverkansprojekt i stiftet, i första hand frågor som rör dop, barn och ungdomar, IT och telefoni eller strukturfrågor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om