Kampen mot motstÄndarlagen har bytts mot kampen mot ett virus i Ica Maxi arena. Det har GT/helagotland.se tidigare berÀttat om. Första sprutan i öns största inomhusarena för idrott arenan gavs i tisdags.
PÄ torsdagseftermiddagen hade regiondirektör Peter Lindvall och biskop Thomas Petersson stÀllt sig till Röda korsets förfogande och agerade vaccinationsvÀrdar.
â Svenska kyrkan Ă€r del i vaccinationsarbetet, precis som mĂ„nga andra organisationer. För oss Ă€r det hĂ€r viktigt, det Ă€r tydligt hur ensamheten har brett ut sig i samhĂ€llet, pĂ„ sikt har folk nu möjlighet att börja mötas igen, sĂ€ger biskopen.
VÀrdarnas uppgift Àr att hjÀlpa till med praktiska ting; ta emot de som bokat tid, visa dem rÀtt och svara pÄ frÄgor, men ocksÄ att se till att avstÄnden hÄlls i arenans foajé.
PÄ detta sÀtt ges ordinarie vÄrdpersonal möjlighet att fokusera pÄ just vÄrden.
â Det flyter bra, vi ligger till och med före bokningsschemat, sĂ€ger biskop Petersson. För det Ă€r verkligen han, Ă€ven om det knappt syns bakom munskyddet.
För nÀrvarande vaccineras i tvÄ pass per dag, förmiddag och eftermiddag. Det i första hand vÄrd- och omsorgspersonal och liknande som fÄr en spruta i armen.
PÄ sikt blir det tre pass om dagen nÀr vaccinationerna kommer igÄng fullskaligt.
â Det krĂ€ver mycket folk under lĂ„ng tid, sĂ€ger Röda korsets Hans Klintbom, som ansvarar för tillsĂ€ttningen av vĂ€rdar i arenan.