Åkte dit för rattfylleri – skyllde på Amsterdam

En man som stoppades i en kontroll i Visby döms nu för rattfylleri och ringa narkotikabrott. Mannen nekar dock till anklagelserna och menar att narkotikan intagits på en resa till Amsterdam – två veckor tidigare.

En man som stoppades i en trafikkontroll menar att han intagit cannabis legalt i Amsterdam, två veckor tidigare.

En man som stoppades i en trafikkontroll menar att han intagit cannabis legalt i Amsterdam, två veckor tidigare.

Foto: Helena Landstedt/TT

Visby2024-11-20 18:52

Det var i september förra året som en man stoppades i en nykterhetskontroll i Visby. Klockan var strax efter midnatt och polisen tyckte att personen som körde bilen visade tydliga tecken på att vara narkotikapåverkad. Anledningen var hans glansiga ögon, nervösa beteende, små pupiller samt att han hade svårt att kontrollera händerna.

Senare visade det sig att mannen, som är i 50-årsåldern, vid tillfället både haft amfetamin och THC blodet. I bilen hittades även en mindre mängd narkotika.

undefined
Mannen var nyligen hemmkommen från en resa till Almsterdam.

Drygt två veckor tidigare hade mannen kommit hem från Amsterdam, där han tillbringat fyra dagar. Mannen uppgav att han under sin vistelse ätit två kakor med cannabisharts samt rökt cannabis några gånger. Han förnekar därför till att ha brukat narkotikan olagligt eftersom intaget dels skett i Amsterdam, dels genom läkemedel för vilket han hade recept.

På grund av de höga halter THC som mannens blod visat bedömer dock Gotlands tingsrätt förklaringen – att intaget skulle skett 15 dagar tidigare – som osannolikt.

Mannen döms till böter för rattfylleri samt två fall av ringa narkotikabrott.                                                                  

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!