Han vill locka väljare från SD, S och C

Jesper Skalberg Karlsson (M) går in i valrörelsen under parollen "En stark röst för Gotland". Han hoppas få stanna i riksdagen även under nästa mandatperiod, och är inte främmande för att föra samtal med SD.

Jesper Skalberg Karlsson (M) vill sitta kvar i riksdagen ytterligare en mandatperiod.

Jesper Skalberg Karlsson (M) vill sitta kvar i riksdagen ytterligare en mandatperiod.

Foto: Cecilia Thomsson

Valet 2018 (GA)2018-08-11 08:35

Jesper Skalberg Karlsson, ordförande för Moderaterna på Gotland och riksdagsledamot, passar på att summera sina år i riksdagen när han på fredagen lanserade sin personvalskampanj inför valet.

– Jag försöker möta den bild många har av mig, att jag är för ung. Men det man inte har i erfarenhet kan man väga upp genom att vara ganska strävsam, säger han, och berättar att han bland annat ligger i topp bland ledamöterna när det gäller antal motioner på ett år.

Han lyfter fram välfärden, integrationen och ekonomin som tre viktiga områden i valet.

– För Sverige kommer det att handla om vinster kontra valfrihet i vården, om vårdköerna, integrationen och migrationen, säger Jesper Skalberg Karlsson.

Med sin kampanj hoppas han locka tre väljargrupper att rösta på honom: De som redan röstar på Moderaterna, centerpartister och sverigedemokrater/socialdemokrater.

– Jag vill ta fajten med Stockholm vad gäller Bromma flygplats, elkabeln och Cementa, säger han.

Det är bland annat hans lokalförankring på Gotland som gör att han tror han kan locka väljare från SD.

– Det jag erbjuder är en person som bor på Gotland. SD saknar en rimlig kandidat, de flesta som röstar på SD och som jag pratar med tänker rösta på Jimmie Åkesson, och han har inte särskilt stor lokal förankring på Gotland, säger Jesper Skalberg Karlsson.

Moderaternas gruppledare i riksdagen Tobias Billström sa i torsdags i en intervju med Dagens Industri att partiet har en utarbetad strategi att kunna regera landet efter valet, även om de rödgröna blir störst. Billström öppnar för att föra samtal med SD i riksdagens utskott och att samarbete kan ske i olika sakfrågor. Jesper Skalberg Karlsson följer hans linje.

– Det är rimligt att prata med alla partier i utskotten. Jag är inte intresserad av att sätta SD i någon slags framkant, säger han.

Jesper Skalberg Karlsson tror inte att ett eventuellt samarbete med SD leder till väljarflykt från M.

– Jag tror att det är positivt att Moderaterna är ärliga kring att vi vill prata med alla partier. Men jag är inte intresserad av att ha samma möten med SD som jag har med Alliansen, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om