"Ansvaret ligger på föraren"

Trafikverket uttalar sig om väg 140, "olycksvägen" efter senaste tidens olyckor.

Väg 140 är olycksdrabbad.

Väg 140 är olycksdrabbad.

Foto: Tobias Wallström

Väg 1402015-02-13 14:05

Två olyckor bara senaste veckan och en dödsolycka tidigare i januari. Väg 140, allmänt kallad Toftavägen, är olycksdrabbad men det finns inga planer på åtgärder.

– Nej, vi röjde längs vägen och lade ny beläggning 2009, i samband för att den skulle få vara fortsatt godkänd 90-väg, säger Josefine Holmstedt, projektledare på Trafikverket i Visby.

Att ha tillfälliga hastighetssänkningar vid halt väglag eller vintertid är inte heller något alternativ, menar Josefine Holmstedt.

– Ansvaret måste ligga på föraren, man måste ta hänsyn till väglaget.

Vid de två senaste olyckorna rådde halt väglag vid olycksplatsen. Men Josefine menar att om man skulle sätta tillfälliga hastighetssänkningar invaggar man förarna i falsk trygghet och var skulle man sätta skyltarna? Det kan ju vara halt på andra partier också.

Hon säger också att många instanser har varit tydliga med att de vill ha hastigheten 90 km/h på vägsträckan mellan Västerhejde och avtagsvägen till Gnisvärd och att det inte finns några krav eller förfrågningar om att sänka hastigheten där.

Josefine Holmstedts tips för att köra säkert är att alltid vara fokuserad på sin körning.

– Använd inte mobiltelefonen och syssla inte med annat som tar bort koncentrationen från vägen.

Hon vill också varna för den förrädiska frosthalkan.

– Den kan infinna sig på skuggiga partier även om det är fem grader varmt ute.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om